poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Hrubieszów, Tomaszów Lubelski: PKS "Wschód” ma dwie spółki córki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 stycznia 2012, 12:18

Decyzja o wydzieleniu z PKS "Wschód” oddziałów w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim przekreśla pla
Decyzja o wydzieleniu z PKS \"Wschód” oddziałów w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim przekreśla pla

Zarząd Województwa zgodził się w środę na wydzielenie ze spółki PKS "Wschód” PKS w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim. Obie firmy nadal będą funkcjonowały w ramach PKS "Wschód”, ale jako samodzielne jednostki.

Cieszą się władze samorządowe.

– Bo to dla nas bardzo dobra wiadomość – mówi starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa. – Przez pól roku forsowaliśmy ten pomysł i udało się. Teraz nasz PKS ma pół roku na to, żeby się wykazać.

O wydzielenie ze spółki-matki odrębnych podmiotów zabiegali nie tylko samorządowy, ale i pracownicy. "Taki samodzielny podmiot miałby zdecydowanie większe możliwości skutecznego zarządzania i działań, które zapewniłyby rentowność ekonomiczno-finansową” – napisali do marszałka województwa lubelskiego związkowcy hrubieszowskiego oddziału PKS "Wschód”.

Wskazywali na działania, które przyczynią się do zapewnienia odpowiedniej kondycji finansowej przedsiębiorstwa. To m.in. modernizacja własnej stacji paliw, zwiększenie liczby przewożonych pasażerów oraz kursów na Ukrainę, a także uruchomienie komunikacji podmiejskiej.


W środę marszałek Krzysztof Hetman zgodził się na wydzielenie dwóch spółek-córek. Władze województwa liczą, że wraz z uzyskaniem samodzielności, do oddziałów będą mogli wejść inwestorzy.

Chcieliśmy zapytać prezes zarządu PKS "Wschód” o zasady, na jakich mają funkcjonować obie jednostki, a także o kondycję spółki-matki, ale nie udało się nam skontaktować z Teresą Królikowską.

Decyzja o wydzieleniu z PKS "Wschód” oddziałów w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim przekreśla plany utworzenia nowej spółki transportu publicznego.

Chodzi o PKS "Roztocze”, które miałoby powstać na bazie PKS Zamość, Tomaszów Lubelski i Hrubieszów, a być może i Biłgoraj. Ten pomysł forsował zamojski poseł PiS Sławomir Zawiślak, a kibicowali mu m.in. parlamentarzyści, radni oraz związki zawodowe działające w PKS Zamość.

PKS "Wschód” jest największym przewoźnikiem działającym w województwie lubelskim. W skład przedsiębiorstwa wchodzi cztery oddziały: w Lublinie, Włodawie, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim. Obecnie spółka zatrudnia ok. 600 osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
aron
las
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 stycznia 2012 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='aron' timestamp='1326520022' post='583422']
1 bus jest więcej wart niż kilkadziesiąt 20-letnich autosanów z PKSu. To jest właśnie zysk jak najmniejszym kosztem.
[/quote]


Widziałem takie busy co nawet roweru wigry3 nie były warte. Swoją drogą jak to możliwe, że takie graty dopuszczene są ruchu?
Rozwiń
aron
aron (14 stycznia 2012 o 06:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1 bus jest więcej wart niż kilkadziesiąt 20-letnich autosanów z PKSu. To jest właśnie zysk jak najmniejszym kosztem.
Rozwiń
las
las (13 stycznia 2012 o 13:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie powinni bojkotować busy dworce porobili na parkingach, brak wiat, brak toalet, pasażer się nie liczy tylko zysk jak najmniejszym kosztem.
Rozwiń
aron
aron (13 stycznia 2012 o 07:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale żaden busiarz nie jest na tyle głupi żeby dać się wpuścić w maliny. W Kielcach wpuścili busiarzy na dworzec a potem podnieśli opłaty o 100%. Inna sprawa że w Hrubieszowie dworzec PKS jest fatalnie położony.
Rozwiń
Gaspar Sławęciński
Gaspar Sławęciński (13 stycznia 2012 o 02:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I tak PKS Hrubieszów wrócił na drogę samodzielności - pogratulować! Szkoda, że udział w PKS "Wschód" opóźnił to rozwiązanie, uszczuplił tabor, środki trwałe, zlikwidował etaty... Ciekawe, czy dyrektor z Zamościa pozostanie, czy też się jakiś "swojak" na to stanowisko załapie? Mądrych ludzi mamy, a na najintratniejsze posadki idą osoby spoza miasta. Zakompleksienie, czy zawiść - lepiej na obcego głosować, niż na sąsiada? Szybkie działanie posła z Hrubieszowa, poparcie przewodniczącego w Sejmiku i nasze pozostaje nasze. Poseł Grad nie wiem czy rad, czy nie rad - Tomaszów sobie poradzi pewnie i bez Hrubieszowa... Poseł Zawiślak jednak pewnie niepocieszony, bo mu do "PKS Roztocze" zostało PKS Biłgoraj i PKS Zamość - dwie upadłe firmy, które same raczej wiele nie zwojują - nie daliście wjeżdżać na dworzec w Zamościu, to teraz macie.
I jeśli ktoś w kolejnych wyborach zamiast na "swojaków" będzie głosował na ościennych, niech sobie jeździ ich komunikacją, bo cudze chwalita, a swego nie znata.
Trzeba by też ruszyć sprawę kolei normalnotorowej (warto pomyśleć o połączeniu kolejowym z Ukrainą, a nie tylko z Zamościem i "resztą świata").
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!