czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Hrubieszów: Urzędnicy uczą się ukraińskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 kwietnia 2009, 10:50

Zapisali się na kurs językowy, by podczas kontaktów z ukraińskimi partnerami nie dogadywać się na migi. Przed kursantami jeszcze sporo pracy.

Znajomość języka naszych wschodnich sąsiadów pozwoli hrubieszowskim urzędnikom również pewniej poruszać im się po Włodzimierzu Wołyńskim, Lucku czy Lwowie.

- "Wywczajemo ukrajins'ku mowu” znaczy "Uczymy się języka ukraińskiego” - tłumaczy Halina Daciuk, nauczycielka języka rosyjskiego w Zespole Szkól nr 1 w Hrubieszowie, absolwentka KUL i UMCS w Lublinie, która prowadzi kurs z urzędnikami.

Projekt realizowany jest z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Uczestniczy w nim ponad 20 pracowników hrubieszowskiego magistratu oraz ościennych urzędów gmin, m.in. w Mirczu, Trzeszczanach, Werbkowicach i Dołhobyczowie.

Zajęcia odbywają się w czwartki w Hrubieszowskim Domu Kultury.

- W trakcie intensywnego kursu uczestnicy uzyskają znajomość języka ukraińskiego na poziomie umożliwiającym komunikację z urzędami administracji ukraińskiej. Ponadto nabyta wiedza poprawi samoocenę urzędników i wpłynie na nabycie nawyku ustawicznego kształcenia - uważa Anna Sydoruk, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta w Hrubieszowie, która też chodzi na zajęcia

Nikt nie ma wątpliwości, że to bardzo dobra inicjatywa. - Jesteśmy najdalej na wschód wysuniętym miastem Unii Europejskiej- podnosi Zbigniew Dolecki, burmistrz Hrubieszowa. - Naszym urzędnikom łatwiej będzie się porozumieć z przedstawicielami miasta partnerskiego, którym jest Włodzimierz Wołyński, jak również innych miast ukraińskich.

Do tej pory nie wyglądało to najlepiej. - Nie było szans, żeby dogadać się ze stroną ukraińską, a przecież razem realizujemy wiele projektów - twierdzi Anna Sydoruk. - Problemów nie było tylko z merem Włodzimierza Wołyńskiego i jego zastępcą, którzy świetnie mówią po polsku.

Przed kursantami jeszcze sporo pracy.- Nastawiliśmy się głównie na konwersację, od zwrotów grzecznościowych po zachowania w różnych sytuacjach - opowiada Halina Daciuk. - Wiele osób rozumie język ukraiński, bo kiedyś na ścianie wiele osób mówiło po "chachłacku”. Jesteśmy pionierami. Swoim uczniom powtarzam zawsze, że człowiek ma lewą i prawą rękę, jest wschód i zachód. Nie możemy uczyć się tylko języka angielskiego, ukraiński też jest potrzebny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
Wujek zza miedzy
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 lipca 2015 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ukraiński nauka skypa !! Witam! Miałem problemy z studiowaniem języka ukraińskiego, zawsze brakowało praktyki. I pewnego razu znalazłam centrum Preply. http://deccoria.pl/forum/temat,77,9593,5 Ogromny wybór, możliwość korepetycji z języka ukraińskiego online z nośnikami mowy "native speaker". Zajęcia są na Skypa, jest to bardzo wygodnie i korzystnie. W Preply bywają różne rabaty, można otrzymać lekcje nawet za darmo! Również ogromny i najszerszy wybór korepetycji dla dzieci i firm. Indywidualne podejście. Wykwalifikowani wykładowcy w Katowice!! nauka przez Skype jest bardzo efektywna i intensywna ! Rezultat nie zmusi czekać! Polecam bardzo !
Rozwiń
Gość
Gość (10 lipca 2009 o 22:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wujek zza miedzy napisał:
Niektórzy i tak już doskonale z życia znali najbardziej potrzebne zwroty po ukraińsku. W końcu jazda za Zosin po paliwo i "normę" to najlepsza praktyczna nauka języka.

Zyłam w nieświadomości. Myślałam, że tylko Ukraincy haNDLUJĄ. tO POLAKI TESZ???
Rozwiń
Wujek zza miedzy
Wujek zza miedzy (10 lipca 2009 o 20:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niektórzy i tak już doskonale z życia znali najbardziej potrzebne zwroty po ukraińsku. W końcu jazda za Zosin po paliwo i "normę" to najlepsza praktyczna nauka języka.
Rozwiń
Edek z fabryki kredek
Edek z fabryki kredek (10 lipca 2009 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To dobrze, że się uczą, i w tym widzę jasność. Jasność widzę. Tylko dobrosąsiedzkie stosunki (nie mylić z płciowymi) i ścisła współpraca gospodarcza może nam przynieść korzyści na wszystkich płaszczyznach. I tak trzymać.
Rozwiń
ktoś???
ktoś??? (9 lipca 2009 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe skąd jest to zdjęcie??? Czy właśnie z tych zajęć z języka ukraińskiego???, bo jeśli tak to chcę zauważyć, że słowo "kiełbasa" akurat w tej formie należy pisać inaczej;/
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!