poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Hrubieszów: Wznowiono dostawy gazu z Ukrainy

  Edytuj ten wpis
Autor: (lew)

Spółka NAK Naftogaz Ukrainy przywróciła dostawy gazu ziemnego do rejonu Hrubieszowa, ale bez gwarancji, że będzie płynął bez zakłóceń. Władze samorządowe podkreślają, że w razie problemów będą mogli korzystać z krajowego systemu przesyłowego.

– Obecnie gaz jest dostarczany, ale dostawy w każdej chwili mogą być wstrzymane, ponieważ ze strony ukraińskiej brak jest decyzji o trwałym ich przywróceniu – informuje Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, które liczy na pozytywne rozwiązanie tej sprawy.


Przypomnijmy, że NAK Naftogaz Ukrainy wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Hrubieszowa na początku września. Przerwanie dostaw argumentowane było zmianą przepisów wewnętrznych na Ukrainie, zgodnie z którymi cała ilość gazu ziemnego z własnego wydobycia powinna być kierowana wyłącznie na pokrycie potrzeb Ukrainy, co według strony ukraińskiej uniemożliwia realizację dostaw gazu ziemnego do Polski.

Pomimo wstrzymania dostaw gazu z kierunku ukraińskiego wszyscy odbiorcy w rejonie Hrubieszowa mieli zapewnione dostawy surowca pochodzące z zapasów zakumulowanych w sieci oraz z krajowego systemu przesyłowego.

– Mamy zgromadzone zapasy, a także paliwo alternatywne, czyli olej opałowy – zapewniał nas Artur Szumiata, kierownik Zakładu Energetyki Cieplnej w Hrubieszowie.

Kłopotów z gazem nie miały największe zakłady, czyli szpital i Hrubieszowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, ani indywidualni odbiorcy.

– W razie zakłóceń, będziemy mogli korzystać z krajowego systemu przesyłowego, bo rurociąg połączył właśnie Hrubieszów z Miączynem – mówi Zbigniew Dolecki, burmistrz Hrubieszowa.

Strona polska odbierała dotychczas przez Hrubieszów 9 mln m sześc. gazu rocznie, co stanowi ok. 0,6 promila zużycia krajowego. Dostawy ruszyły 5 lat temu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!