wtorek, 23 maja 2017 r.

Zamość

Hrubieszowscy radni uchwalili roczne stawki lokalnych opłat

Dodano: 23 grudnia 2002, 17:10

Rada Miejska uchwaliła roczne stawki podatków od nieruchomości i środków transportu, podatku rolnego i od posiadania psów. Wzrosną o niecałe 3 proc. Radni określili również nowe stawki opłat targowych.

Stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków) wyniesie w przyszłym roku 0,53 zł od 1 m kw. powierzchni (wzrost o 2 grosze), a od gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych - 3,38 zł od 1 ha pow. (wzrost o 10 groszy). Od pozostałych gruntów trzeba będzie zapłacić podatek w wysokości 0,08 zł od 1 m kw. pow. Podatek od budynków mieszkalnych wyniesie 0,41 zł od 1 m kw. pow. (wzrost o 1 gr.). 15,17 zł od 1 m kw. pow. - to stawka podatku od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (wzrost o 0,41 zł). Podatek od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych wyniesie 3,46 zł od 1 m kw. pow.
Wzrosną roczne stawki podatku od środków transportu. W zależności od rodzaju pojazdu i jego wieku trzeba będzie zapłacić od 10 do 50 zł więcej niż w tym roku. Przykładowo podatek od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu od 3,5 do 5,5 t włącznie, mającego zamontowane urządzenie zmniejszające niekorzystny wpływ na środowisko naturalne (rok produkcji 1995 i młodsze), wyniesie 460 zł (wzrost o 10 zł), a od autobusu o liczbie miejsc 30 i więcej (rok produkcji 1994 i starsze) - 1550 zł (wzrost o 50 zł).
O złotówkę wzrośnie roczny podatek od posiadania psów. Dla osób zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej wyniesie on 29 zł, a w budynkach jednorodzinnych - 27 zł. Na 50 proc. zniżkę mogą liczyć emeryci i renciści.
Dobra wiadomość dla hrubieszowskich rolników. Podatek rolny wzrośnie, ale nieznacznie. Duża w tym zasługa wiceprzewodniczącego Rady Miasta Józefa Bojarczuka, który podczas piątkowej dyskusji nad projektem uchwały złożył wniosek formalny o obniżenie ceny skupu żyta (stanowiącej podstawę do obliczenia podatku rolnego) z 33 zł do 32,20 zł za kwintal. Wniosek zyskał aprobatę radnych.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24