piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Hrubieszowskie: Dwie szkoły pod jednym dachem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 kwietnia 2009, 10:30

Dwie w jednym, czyli zamiast podstawówek i gimnazjów w Werbkowicach i Sahryniu utworzone zostaną zespoły szkół

Władze gminy zapewniają, że kierowały się głównie bezpieczeństwem uczniów. Klamka zapadł i od nowego roku szkolnego zamiast czterech odrębnych placówek w Werbkowicach i Sahryniu funkcjonować będą dwa zespoły szkół.

Rada Gminy Werbkowice jednogłośnie przyjęła na ostatniej sesji uchwałę w sprawie utworzenia dwóch zespołów szkół.

- Próbę podjęliśmy w 2007 roku, ale wówczas otrzymaliśmy negatywną opinię kuratora - przypomina Lech Bojko, wójt gminy Werbkowice. - Na początku tego roku powróciliśmy do tematu, ale tym razem pod uwagę wzięliśmy oprócz Werbkowice również Sahryń, a następnie wystąpiliśmy do Lubelskiego Kuratorium Oświaty o wydanie decyzji.

Nie było kłopotów z Sahryniem, gdzie zarówno rady pedagogiczne podstawówki i gimnazjum, jak też związki zawodowe działające w obu placówkach poparły pomysł.

- Bo to dla nas duża szansa - uważa Ryszard Pobłocki, dyrektor Gimnazjum w Sahryniu, do którego uczęszcza ponad 70 uczniów z Sahrynia, Terebinia, Wronowic i Turkowic. - Zespół szkół na pewno będzie silniejszy niż dwie oddzielne placówki. Jeżeli rodzice zdecydują się oddać swoje dziecko do szkoły podstawowej, to będzie duża szansa na kontynuację nauki w gimnazjum.

Przeciwko tej inicjatywie byli za to nauczyciele i związkowcy werbkowieckich szkół, dlatego kuratorium wystąpiło do władz gminy o uzupełnienie dokumentacji o opinie rad rodziców obu placówek. A że te ostatnie były pozytywne, więc kurator wydał pozytywną opinię, a radni podjęli stosowną uchwałę.

Zespoły szkół w Werbkowicach i Sahryniu ruszą od 1 września. Wcześniej trzeba będzie wyłonić dyrektorów.

- Konkurs ogłosimy pod koniec maja albo na początku czerwca - mówi Monika Podolak, dyrektor Samorządowej Jednostki Oświaty w Werbkowicach.

W tej chwili i w podstawówce, i w gimnazjum w Werbkowicach dyrektorzy mają zastępców. Od września zlikwidowany zostanie jeden etat "dyrektorski”: zespołem szkół rządzić będzie dyrektor, który będzie miał do pomocy dwóch zastępców.

Władze gminy podnoszą, że podniesie się bezpieczeństwo uczniów. - Jeden szef, jedna szkoła i jedna odpowiedzialność - mówi Bojko. - Nie forsowalibyśmy pomysłu, gdyby nie to, że w Sahryniu obie szkoły mieszczą się w tym samym budynku, natomiast w Werbkowicach w jednym kompleksie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!