sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Izba to dobre miejsce dla pijaków

  Edytuj ten wpis

Na policyjny dołek trafiają zamroczeni alkoholem po awanturach domowych. Niektórzy pokornieją, ale nie brakuje agresywnych osobników.

Mundurowi podnoszą, że najwłaściwszym miejscem dla tych ostatnich jest izba wytrzeźwień. Ale najpierw trzeba przekonać do tego samorządy.
W policyjnej izbie zatrzymań są cztery miejsca dla nietrzeźwych rozrabiaków. Nocleg kosztuje 150 zł. - W całym ubiegłym roku z interwencji domowych trafiło do nas 240 nietrzeźwych, w tym roku było już ich 253 - mówił na ostatniej sesji Rady Miasta Hrubieszowa podinsp. Adam Gronkiewicz, pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Hrubieszowie. - Według nas najodpowiedniejszym miejscem dla agresywnych delikwentów jest izba wytrzeźwień. Chodzi o bezpieczeństwo. My nie możemy przywiązywać ich pasami do łóżka.
Pomysłodawcy znaleźli sprzymierzeńców.- Gdy na dworze robi się zimno, na ławkach w holu i na korytarzach nie brakuje pijaczków - mówi Teresa Futyma, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie. - Przychodzą po to, żeby się wyspać. Niektórzy są agresywni i wulgarni. Nie chcą opuścić szpitala. To dla nas naprawdę duży problem. Izba wytrzeźwień mogłaby podziałać na nich jak straszak.
Ale póki co, żadna z gmin w powiecie hrubieszowskim nie ma podpisanej umowy z Urzędem Miasta Zamościa na "realizację wspólnego zadania”, czyli nie partycypuje w kosztach utrzymania tamtejszej "wytrzeźwiałki”. To nie są ogromne nakłady. - W skali roku gminy przekazują 1-1,5 tys. zł - mówi Andrzej Kargol, dyrektor Izby Wytrzeźwień w Zamościu. - Mamy podpisane umowy z ponad 30 samorządami. Chodzi o wszystkie gminy wokół Zamościa, większość gmin w powiecie tomaszowskim oraz gminy z powiatu krasnostawskiego, aż do Fajsławic. Na nietrzeźwych z powiatu hrubieszowskiego na pewno nie zbraknie u nas miejsca.
Komenda Powiatowa Policji w Hrubieszowie będzie nakłaniać samorządy do nawiązania współpracy z izbą wytrzeźwień. - To jest naprawdę bardzo dobre rozwiązanie - przekonuje podinsp. Gronkiewicz.
Izba w liczbach
W ciągu dziewięciu miesięcy br. przez zamojską izbę wytrzeźwień przewinęło się 2 314 osób, z czego w pierwszym kwartale nocowało ich 720, w drugim - 781, a w trzecim - 813. Dominowali mieszkańcy Zamościa i gminy Zamość, a także miasta i gminy Krasnystaw, miasta i gminy Tomaszów Lubelski oraz gminy Izbica. Na izbie jest 16 łóżek, w tym oddzielne sale dla kobiet i nieletnich. Na agresywnych osobników czekają łóżka z pasami i kaftanami bezpieczeństwa. Nocleg kosztuje 250 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
franek
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

franek
franek (10 października 2007 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zlikwidować ten relikt PRL! Izby wytrzeźwień nie są potrzebne.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!