czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Izba Wytrzeźwień. Zmienią nazwę, bo źle się kojarzy

Dodano: 13 listopada 2015, 15:59
Autor: ask

Jeśli radni miejscy przegłosują uchwałę, to od przyszłego roku zamojska Izba Wytrzeźwień zmieni nazwę na Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych w Zamościu. Takie miano ma być „bardziej stosowne”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Dotychczasowa nazwa wywołuje negatywne skojarzenia. Proponowana, czyli Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych, jest określeniem bardziej stosownym w sytuacji, gdy świadczone przez jednostkę usługi dotyczą w większości osób zmagających się z chorobą alkoholową – uważa Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa.

Na tym nie koniec zmian. Dostosowany do obowiązujących przepisów prawnych ma zostać statut instytucji oraz zasady ustalania opłaty za pobyt.

– Zmiana nazwy otwiera również drogę do rozszerzania zakresu działalności jednostki poza obecną sferę – mówi Gajewski.

W tym roku do końca października do zamojskiej Izby Wytrzeźwień trafiło 2013 osób. W takim samym okresie ubiegłego roku było to 2229 osób. Za pobyt płaci (lub należną kwotę windykuje komornik) niewiele ponad 20 proc. klientów. Dlatego suma za niezapłacone pobyty sięga już 1,6 mln zł. Kwota ta najprawdopodobniej nigdy nie zostanie windykowana.

– Zadaniem naszej instytucji nie jest przynoszenie pieniędzy do budżetu, ale pilnowanie, by pijani ludzie nie umierali na ulicach – mówi Andrzej Kargol, dyrektor Izby Wytrzeźwień i wylicza, że izba mogłaby wyjść w bilansie na zero, gdyby zawsze wykorzystywała sto procent posiadanych miejsc. – A to nie jest możliwe. Zgodnie z przepisami kobieta nie może przebywać w jednym pomieszczeniu z mężczyzną, a małoletni z osobą dorosłą. Dlatego nigdy nie osiągniemy takich wyników.

Zamojska izba obsługuje 23 gminy z pięciu powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i krasnostawskiego.

– Kiedyś więcej osób trafiało tu w popularne imieniny lub w dni wypłaty – zauważa Kargol. – Teraz data nie ma znaczenia. Ruch jest przez cały tydzień.

Paweł z Lublina
Paweł z Lublina
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Paweł z Lublina
Paweł z Lublina (15 listopada 2015 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Oczywiście dane dotyczące województwa lubelskiego dotyczą starego województwa lubelskiego, dane za 1998 rok...

Rozwiń
Paweł z Lublina
Paweł z Lublina (15 listopada 2015 o 21:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mi sie zdaje,ze nawet 6 razy a z Hamburgiem to prawie 7 ale juz robia izbe na polnocnej, tylko sciagalnosc bedzie pewnie podobna jak w Zamosciu.

5 czy 6 razy. W przypadku tak dużego miasta jak Lublin jakie ma to znaczenie. Precyzyzyjnie Lublin na koniec 2014 roku 348 120, Zamość 65 149 (dane za wikipedią). 348 120 podzielić przez liczbę mieszkańców Zamościa daje 5, 34 (a więc bliżej 5). Swoją drogą o co ci chodzi z tym Hamburgiem (masz na myśli graniczący z Lublinem Świdnik, studentów, czy osoby mieszkające w Lublinie  na dziko bez meldunku). Jeśli natomiast chodzi o potencjalny rejon do obsłużenia to te proporcje pomiędzy Zamościem a Lublinem są dużo mniejsze (byłe  województwo zamojskie 489 tys. mieszkańców w 1998 roku, lubelskie 1 mln 27 tys.)

Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2015 o 09:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Izba wytrzeźwień nie jest w Zamościu wcale potrzebna. Należy ją zikwidować!! Lublin jest 5x większy niż Zamość i nie ma izby wytrzeźwień. I wszyscy są tam zadowoleni. W razie potrzeby pijaków wozi się do szpitala i po problemie. Utrzymywanie Izby Wytrzeźwień to zbędny wydatek, to relikt PRL...

Mi sie zdaje,ze nawet 6 razy a z Hamburgiem to prawie 7 ale juz robia izbe na polnocnej, tylko sciagalnosc bedzie pewnie podobna jak w Zamosciu.
Rozwiń
Zaq
Zaq (14 listopada 2015 o 10:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Źle się kojarzy? To dobrze i tak powinno być. Alkoholik lub osoba uzależniona jak się teraz piprawnie językowo mawia
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2015 o 21:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zy nie moze byc nazwa taka jak w cywilizowanych krajach? Nie moze byc Detox???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!