sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Jak się oddycha w Zamościu? Są już wyniki kontroli powietrza

Dodano: 21 sierpnia 2016, 17:14
Autor: ask

Zamojska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska opublikowała właśnie wyniki kontroli powietrza nad Zamościem, które prowadzono w ubiegłym roku. Próbki pobierano aż 36 razy. Wyniki badania nie napawają optymizmem.

Specjaliści badali poziom dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenków azotu, benzenu, pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5, benzo(a)pirenu oraz metali ciężkich w pyle.

Stwierdzili, że przekroczony został poziom dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 oraz poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu. Działo się tak niemal wyłącznie w okresie grzewczym, a powodem jest spalanie w domowych paleniskach węgla złej jakości oraz różnego rodzaju odpadów.

– Dlatego realizujemy m.in. program dofinansowania do wymiany starych, nieefektywnych systemów grzewczych – mówi Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa. – Dodatkowo opracowano dokument strategiczny dla rozwoju gospodarki energetycznej miasta. Proponuje on takie działania naprawcze jak termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, modernizacja transportu publicznego czy wymiana oświetlenia na energooszczędne. Wszystkie z nich prowadzimy sukcesywnie, w miarę posiadanych środków – zapewnia.

Kontrolą WIOS objęto także instalację energetyczną eksploatowaną przez prywatnych inwestorów. Po skargach mieszkańców osiedla przy ulicy Weteranów skontrolowano m.in. PHUP „Uniwers” sp. z o.o. w Zamościu. Nie stwierdzono emisji zanieczyszczeń, ale potwierdzono, że korzystanie z wyeksploatowanej kotłowni może powodować okresowe zadymianie terenu.

Dopuszczalnych poziomów emisji pyłu ze spalania węgla nie utrzymuje za to Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Dyrekcja poinformowała kontrolerów, że zaplanowano już wymianę urządzeń odpylających, ale inwestycja nie została jeszcze rozpoczęta.

Czytaj więcej o: Zamość powietrze
sfistakstary
grrr
z Za...
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sfistakstary
sfistakstary (10 stycznia 2017 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wznowię temat. Czy w Zamościu ktokolwiek bada stopień zanieczyszczenia powietrza pyłami w sezonie grzewczym. Czy ktokolwiek prowadzi kontrolę gospodarstw domowych. Codziennie jeżdże ulicą Krasnobrodzką. Widać gołym okiem że kilku właścicieli używa jako opału śmieci. Czy można jakoś uświadomić tych ludzi że trują nas wszystkich i nie będzie akceptacji na taki stan rzeczy.
Rozwiń
grrr
grrr (3 września 2016 o 14:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę przejść się na spacer po mojej okolicy aby poczuć kto zanieczyszcza powietrze w Zamościu.Debilizm ludzi pzrekracza wszelkie normy,palą czym popadnie,często nawet podczas 30 stopniowych upałów.Godzina 18 około i się zaczyna.Non stop muszę zamykać okna.Powinny być za to drakońskie kary ale Ci,którzy powinni to sprawdzać nie robią tego.
Rozwiń
z Za...
z Za... (23 sierpnia 2016 o 07:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co zanieczyszcza Zamość? Oszczędność (czytaj: głupota) właścicieli domków, którzy palą wszystkim, co nawinie się pod rękę. Płacą mniej za paliwo, mniej za wywóz śmieci, za to więcej swoim zdrowiem. I naszym przy okazji. Jak w Zakopanem...?
Rozwiń
gość
gość (22 sierpnia 2016 o 13:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ty, ty - spalajac śmieci w kotłowni przydomowej...
Rozwiń
Gość
Gość (21 sierpnia 2016 o 17:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co ma niby tak zanieczyszczac Zamość chyba gazy urzędniczych tylkow bo więcej tak nic nie ma
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!