poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Jest przetarg na budowę obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Walczyli o nią 20 lat


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Mieszkańcy miasta odetchnęli z ulgą, ale muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Przez Tomaszów Lubelski przejeżdża dziś 19-20 tys. samochodów na dobę. Przez środek miasta odbywa się ruch tranzytowy do przejścia granicznego w Hrebennem.

– Oznacza to, że w korkach można utknąć u nas zarówno w ciągu dnia, jak i nocą – przyznaje Wojciech Żukowski, burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski. – Ludzie naprawdę mają tego dosyć.

Oprócz korków i kłopotów z przejściem na drugą stronę jezdni cierpią też mieszkańcy domów z ul. Lwowskiej. Od lat skarżą się oni na mury pękające przez nadmierne drgania jezdni.

Starania samorządu o budowę obwodnicy rozpoczęły się już 20 lat temu (sam pomysł budowy powstał jeszcze przed II wojną światową). Od tego czasu rozpoczęcie budowy drogi wielokrotnie ogłaszano i odkładano. Kiedy w październiku 2013 r. kolejne nadzieje na rozpoczęcie prac budowlanych legły w gruzach, bo rząd zapowiedział, że nie da pieniędzy na budowę obwodnicy, zdesperowani mieszkańcy i przedsiębiorcy wyszli na ulicę. Ponad sto osób blokowało krajową „17”, którą jadą tiry do granicy.

Wtedy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju uwzględniło budowę obwodnicy w projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020, a politycy obiecywali, że budowa ruszy latem 2015 r. Przeprowadzono wywłaszczenia i wydano pozwolenie na budowę. Nic się jednak nie działo. Do wczoraj.

– Z etapu życzeniowego przechodzimy właśnie do realizacji – cieszy się Żukowski. – GDDKiA opublikowała właśnie przetarg na budowę trasy. Ogromna w tym zasługa posła Żmijana, który naszą sprawę cały czas pilotował. Obwodnica ma być wykonana w ciągu 2,5 roku, ale z wyłączeniem okresu zimowego. Oznacza to, że prace muszą się skończyć do 2020 roku.

– Ponieważ mamy coraz łagodniejsze zimy to bardzo realne wydaje się zakończenie prac w 2019 roku – pociesza się burmistrz.

Jednojezdniowa obwodnica Tomaszowa węzeł północny będzie miała na wysokości ulicy Łaszczowieckiej. Węzeł południowy powstanie zaś przy ul. Chopina.

– Mamy nadzieję, że dodatkowym plusem dla mieszkańców będzie to, że nasze firmy zostaną podwykonawcami prac – dodaje Żukowski.

Przebieg obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego - kliknij, żeby powiększyć

 

Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 stycznia 2016 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiadomo czy przetarg już został rozstrzygnięty a jak nie to kiedy będzie ogłoszenie wykonawcy.
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak znam nasze realia, to budowa zajmie jakieś dwa pokolenia :-(
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest wydane i obowiązujące pozwolenie na budowę. GDDKiA zapłaciła za dokumentację i wykupiła teren. To dlaczego jest w systemi zaprojektuj i buduj? Czyżby taka "kiełbasa wyborcza"? To się nadaje do teleizji jak mawiał pewien "klasyk". Bareja ciągle aktualny.
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo dla Wojtka! Jestem tam raz w mcu, fakt, trudno przejść na drugą stronę Lwowskiej. Ogólnie miasto czyste, zadbane, tylko ten dom handlowy nie jest jeszcze wizytówką.
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę bardzo BRAWO !!! Jak się chce to można a w CHEŁMIE dziura na dziurze i brak obwodnicy !!! Wstyd Pani Agato wstyd !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!