poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Jest szansa na bieżącą wodę w gminie Ulhówek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 stycznia 2010, 10:04

Woda w Rokitnie, Rzeplinie i Żernikach popłynie za dwa lata. Na planowaną inwestycję gmina otrzyma ponad 2,8 mln złotych dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W kolejce na podłączenie do sieci wodociągowej czeka jeszcze sześć wiosek.

– To dobra wiadomość, bo ludzie od lat wyglądają wodociągu – mówi Stanisław Płocidym, sołtys liczącego 60 gospodarstw Rokitna. – W tej chwili większość czerpie wodę ze studni.

Woda nie jest najlepszej jakości – ma brązowy kolor i dużo w niej kamienia. Na jej złą jakość narzekają też w trochę większym Rzeplinie.

– Może z wodociągu będzie lepsza? – zastanawia się mieszkaniec Rzeplina Eugeniusz Dziedzic.

Prace rozpoczną się na wiosnę i potrwają dwa lata.

– Dzięki tej inwestycji będziemy mieć ponad 25 km sieci wodociągowej więcej, powstanie ponad 7 tys. mb przyłączy, około 230 punktów czerpalnych oraz komory wodomierzowe i zwrotnego przepływu – informuje Łukasz Kłębek, wójt gminy Ulhówek, która otrzymała na to zadanie ponad 2,8 mln złotych dofinansowania z PROW. – Umowa została już podpisana – dodaje.

Całość będzie zasilana z ujęcia wody w Rzeplinie-Osada.

W tej chwili na 24 sołectwa z wodociągu korzystają 15. Po podłączeniu do sieci Rokita, Rzeplina i Żernik, bez dostępu do wody z wodociągu pozostaną wioski we wschodniej części gminy: Rzeczyca, Wasylów, Machnówek, Korczmin, Budynin i Oserdów.

– W dalszej kolejności będziemy zabiegać o to, by cała gmina mogła korzystać z sieci wodociągowej – mówi Kłębek i dodaje, że dokumentacja na wykonanie tego zadania w Rzeczycy jest już gotowa.

– Ale na razie nie wiemy, ile to nas będzie kosztować, bo na wsi nikomu się nie przelewa – martwi się jednak Eugeniusz Dziedzic.

W tym tygodniu w Rzeplinie zaplanowano zebranie wiejskie. – Ale dopiero po rozstrzygnięciu przetargu będzie wiadomo, ile gospodarze dopłacą do inwestycji – zaznacza Kłębek.

Nie tylko woda

W tym roku rozpocznie się budowa parku rekreacyjno-wypoczynkowego w centrum Ulhówka. Znajdą się tam nie tylko tereny spacerowe, ale także amfiteatr, place zabaw dla dzieci, boisko do piłki siatkowej i koszykowej, kort tenisowy, jak również pola do mini golfa. Inwestycja ma kosztować 700 tys. złotych. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013 samorząd dostanie na ten cel ponad 430 tys. złotych dofinansowania. Reszta pieniędzy pochodzić będzie z budżetu gminy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!