sobota, 27 maja 2017 r.

Zamość

Józefów: Baszta widokowa powstanie w kamieniołomach

Dodano: 12 grudnia 2010, 15:06
Autor: (lew)

Potomkowie legendarnego partyzanta Miszki Tatara ponownie odwiedzili Józefów. W pobliżu pomnika legendarnego partyzanta wybudowana zostanie baszta widokowa.

– Z pierwszą wizytą na Roztoczu byli w lipcu – informuje Ireneusz Wilczyński, zastępca burmistrza Józefowa.

Złożyli wówczas wieniec pod obeliskiem, w miejscu śmierci swojego przodka oraz spotkali się z mieszkańcami i władzami miasta.

Miszka Tatar służył w Armii Czerwonej. W 1941 roku został ranny i wzięty do niewoli. Rok później uciekł z obozu jenieckiego w Częstochowie. Przedostał się w okolice Józefowa, gdzie stworzył oddział partyzancki, który współpracował m.in. z Armią Krajową. Zginął 1 czerwca 1943 roku w potyczce z Niemcami, a mieszkańcy Józefowa postawili w miejscu jego śmierci pomnik.

Potomkowie Miszki Tatara oraz władze miasteczka chcą zorganizować w 2013 roku wspólne obchody 70 rocznicy śmierci bohaterskiego oficera.

To nie koniec. Samorząd właśnie ogłosił przetarg na budowę baszty widokowej w miejscowych kamieniołomach. Budowla, która stanie na wzgórzu w pobliżu pomnika Miszki Tatara, będzie wysoka na 19 m. Na wysokości 15 m znajdzie się taras, z którego będzie można podziwiać panoramę Józefowa. Cała baszta ma być wykonana z naturalnych materiałów z józefowskich kamieniołomów, drewna oraz elementów z kutej stali.

Władze chcą znaleźć wykonawcę robót w ciągu kilku najbliższych tygodni. Sama budowla ma być wykonana do 20 maja przyszłego roku.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!