poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Józefów: Nagroda dla gminy i burmistrza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2011, 10:45
Autor: ias.pl (lew)

Urząd Gminy w Józefowie (Leszek Wójtowicz / archiwum)
Urząd Gminy w Józefowie (Leszek Wójtowicz / archiwum)

Gmina Józefów i jej burmistrz Roman Dziura zostali wyróżnieni przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Samorząd w kategorii gmin, a Roman Dziura indywidualnie, otrzymali nagrody ministra pracy i tytuł "Dobre praktyki aktywnych form pomocy”. To jedno z trzech wyróżnień resortu dla przedstawicieli Lubelszczyzny.

Przyznając je doceniono, że w gminie Józefów, oprócz tradycyjnych jednostek OSP i kół gospodyń wiejskich, działa aż kilkanaście stowarzyszeń, przyczyniających się do rozwoju poszczególnych miejscowości, promujących Roztocze i wspierających osoby zagrożone wykluczeniem.

Za szczególnie cenne uznano działające w Józefowie spółdzielnie socjalne, które łączą cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej. Ich celem jest umożliwienie swoim członkom, którymi w 50 proc. są osoby zagrożone wykluczeniem, powrotu do życia społecznego i aktywności zawodowej. Pierwsza spółdzielnia powstała jeszcze w 2009 roku jako jedyna wówczas na terenie powiatu biłgorajskiego.

Burmistrz Roman Dziura podkreśla, że takie spółdzielnie nie tylko dają zatrudnienie, ale także przynoszą wymierne korzyści gminie. Podkreśla, że to właśnie takie organizacje dbają o zieleń i porządek na ulicach, a także zajmują się utrzymaniem stadionu sportowego w Długim Kącie i "Orlika” w Józefowie, a zimą odśnieżaniem dróg i chodników. Prowadzą też świetlice i obsługują publiczne punkty dostępu do Internetu.

W ostatnich miesiącach spółdzielnie wyremontowały budynki socjalne w Siedliskach i Majdanie Nepryskim, na co środki pozyskano ze źródeł zewnętrznych. Obecnie podobne modernizacje są prowadzone w Górecku Starym i Stanisławowie.

Dzięki zaangażowaniu burmistrza prawie wszystkie instytucje samorządowe w gminie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto z terenu miasta i gminy zniknęły bezpańskie psy, bo dwa lata temu powstał tymczasowy punkt przetrzymywania bezdomnych zwierząt, który obecnie zapewnia schronienie 13 podopiecznym. Nadzór nad czworonogami sprawuje jedna ze spółdzielni socjalnych.

W uznaniu zasług Roman Dziura znalazł się na pierwszym miejscu liczącej 16 nazwisk listy osób z całej Polski, które otrzymały nagrodę ministra pracy. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbędzie się na początku grudnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!