wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Józefów: Obejrzeli wirtualną makietę miasteczka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 maja 2011, 15:32

Nie tylko uczniowie ogólniaka obejrzeli wirtualną makietę swojego miasteczka (Fot. LO Józefów)
Nie tylko uczniowie ogólniaka obejrzeli wirtualną makietę swojego miasteczka (Fot. LO Józefów)

W Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie odbył się pokaz wirtualnej makiety przedstawiającej Józefów z okresu międzywojennego. Stworzono ją w ramach projektu "Wirtualne Miasteczko”, którego autorem i realizatorem jest lubelski Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN.

Józefowskie LO było jednym z partnerów w realizacji projektu. – Uczniowie uczestniczyli w wielu warsztatach prowadzonych przez pracowników lubelskiego ośrodka, m. in. filmowych, w których rezultacie powstał "Filmowy przewodnik po Józefowie” – informuje Irena Wojtowicz, nauczycielka języka angielskiego.

Ale najważniejsza była jednak wirtualna makieta przedwojennego żydowskiego miasteczka zwanego sztetl, która została stworzona na podstawie przedwojennych map, fotografii i dokumentacji technicznych zabudowań.

W wyniku żmudnej współpracy historyków, grafików komputerowych z pracownikami lubelskiego ośrodka odtworzono na niej nieistniejącą już charakterystyczną zabudowę tej miejscowości. Do odtworzonych tam budynków, m.in. ratusza, domu ludowego, synagogi czy kościoła, dołączono szczegółowe informacje o tych obiektach.

Makieta umożliwia wirtualny spacer po dawnym żydowskim Józefowie z okresu 20-lecia międzywojennego i pokazuje charakterystyczne cechy zabudowy miasteczka, czyli drewniane domy z podcieniami usytuowane wokół rynku.

W 1921 roku Żydzi stanowili 78 proc. wszystkich mieszkańców Józefowa. Zajmowali się handlem, rzemiosłem oraz wyrobem i sprzedażą alkoholi. W czasie okupacji hitlerowcy utworzyli a miasteczku getto, do którego zwieziono też Żydów z innych miast. Niemal wszyscy zostali wymordowani.

Na pochodzącym z 1744 roku cmentarzu żydowskim do dzisiaj zachowało się około 300 dawnych macew z piaskowca. Dwa lata temu samorząd ogrodził to miejsce i postawił tablice informacyjne z opisem tragicznych wydarzeń w językach angielskim, hebrajskim i polskim.

W czwartkowym spotkaniu, podczas którego pracownicy lubelskiego ośrodka prezentowali swoje najnowsze dzieło, uczestniczyli uczniowie, nauczyciele LO oraz mieszkańcy Józefowa. Wicedyrektor Bramy Grodzkiej, Witold Dąbrowski, zaprosił za koniec na festiwal "Śladami Singera”, który odbędzie się w Józefowie w dniach 18–20 lipca i będzie zwieńczeniem różnorodnych działań podejmowanych przez miejscową młodzież licealną i gimnazjalną pod przewodnictwem artystów współpracujących z ośrodkiem.

Wirtualną makietę wraz z przewodnikiem, szczegółowy opis projektu oraz zbiór informacji o historii Józefowa można odnaleźć na stronie internetowej www.miasteczko.teatrnn.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!