sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Józefów: Śladami Miszki Tatara

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 maja 2011, 14:08

 (UG Józefów)
(UG Józefów)

Potomkowie legendarnego Miszki Tatara ponownie odwiedzą Józefów. Na 1 czerwca przygotowano uroczystości związane z 68. rocznicą śmierci partyzanta z Krymu.

Z pierwszą wizytą na Roztoczu potomkowie bohaterskiego partyzanta byli w lipcu ub. roku. Złożyli wówczas wieniec pod obeliskiem, w miejscu śmierci swojego przodka, oraz spotkali się z mieszkańcami i władzami miasta. Później ponowili wizytę, a teraz wybierają się na Roztocze pod koniec maja.

– Przyjeżdża do nas 25-osobowa delegacja z Krymu, a także siostra Miszki Tatara z Włoch oraz wnuk – informuje burmistrz Józefowa Roman Dziura. – Miszka Tatar musiał mieć uznanie wśród naszej ludności, bo po zakończeniu wojny szybko się zorganizowali i wybudowali partyzantowi pomnik.

Goście z Krymu w ciągu czterech dni odwiedzą Biłgoraj, gdzie m.in. w muzeum otwarta zostanie wystawa poświęcona krymskiemu partyzantowi, zwiedzać będą również Zamość.

Podczas uroczystości przygotowywanych na 1 czerwca w Józefowie oprócz rodziny partyzanta, władz samorządowych, kombatantów i delegacji z Krymu weźmie udział 35-osobowa grupa młodzieży ukraińskiej, która współpracuje ze swoimi rówieśnikami z LO w Józefowie, a także stołeczni malarze i fotografowie, którzy przyjadą do miasteczka w ramach pleneru. – Wśród nich będzie Daniela Pachnicka, która namalowała portret Miszki Tatara – zdradza burmistrz miasteczka.

Organizatorzy liczą, że w uroczystościach weźmie udział konsul Ukrainy Viaczesłav Vojnarowski. Przy pomniku zaplanowano m.in. modlitwy duchownego muzułmańskiego i kapelana wojskowego, złożenie kwiatów, nie zabraknie wystąpień okolicznościowych. W części artystycznej zaprezentują się m.in. Krymsko-Tatarski Akademicki Teatr Pieśni i Tańca. Przewidziano też podpisanie deklaracji współpracy między stowarzyszeniami kombatanckimi.

Umer Adamanov, bo tak się nazywał Miszka Tatar, służył w Armii Czerwonej. W 1941 roku został ranny i wzięty do niewoli. Rok później uciekł z obozu jenieckiego w Częstochowie. Przedostał się w okolice Józefowa, gdzie stworzył oddział partyzancki, który współpracował m.in. z Armią Krajową.
Zginął wraz z Józefem Kudełką 1 czerwca 1943 roku w potyczce z Niemcami, a mieszkańcy Józefowa postawili w miejscu ich śmierci pomnik.

Przypomnijmy, że na wzgórzu w pobliżu pomnika trwa budowa baszty widokowej. Budowla, która stanie, będzie wysoka na 19 m. Na wysokości 15 m znajdzie się taras, z którego będzie można podziwiać panoramę Józefowa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!