czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Już po remontach. Dziś otwarcie cerkwi w Szczebrzeszynie i Dołhobyczowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 maja 2010, 13:40
Autor: (bn)

Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska zakończyła remonty unikatowych cerkwi w Szczebrzeszynie i Dołhobyczowie. Dzisiaj maja one być wyświęcone i oficjalnie otwarte. W sumie duchowni wystarali się o ponad 1,5 mln euro na ten cel. Prawie 900 tys. zł dołożył minister kultury. Będzie co pokazać.

– To dla nas będzie bardzo ważne wydarzenie – podkreśla ks. Witold Charkiewicz, dziekan prawosławnego dekanatu zamojskiego. – Aż serce rośnie gdy patrzę teraz na te świątynie!

Świątynia w Szczebrzeszynie dopiero od 2006 r. należy do wiernych. Zamojskie starostwo podpisało wówczas z prawosławną diecezją lubelsko-chełmską ugodę w tej sprawie.

W 2008 r. duchowni wystarali się na o pieniądze na jej remont z Funduszu Norweskiego.

W szczebrzeskiej cerkwi odnowiono nawę główną i prezbiterium oraz m.in. odsłonięto unikatowe polichromie z XVI i XVII wieku, przedstawiające m.in. scenę z Apokalipsy wg św. Jana.

Świątynia w Dołhobyczowie także została wyremontowana niemal w całości. Zrekonstruowano w niej ikonostas oraz polichromie wewnątrz tego budynku. Uporządkowano też pobliski, zaniedbany cmentarz.

Uroczyste otwarcie i poświęcenie obu cerkwi odbędzie się dzisiaj. W Dołhobyczowie rozpoczną się o godz. 11, a w Szczebrzeszynie cztery godziny później.

Będzie w nich uczestniczyć arcybiskup Abel, zwierzchnik prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej oraz prawdopodobnie Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!