piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Już wkrótce Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Zamościu będzie miało ok. 250 udziałowców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 kwietnia 2003, 17:13

Praktycznie jeszcze tylko dzisiaj miasto Zamość i Praterm S.A. są jedynymi udziałowcami Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Od jutra udziałowców spółki będzie przybywało. W sumie będzie ich aż ok. 250.

Właścicielem 49 proc. udziałów zamojskiego PEC jest Praterm S.A., natomiast pozostałe 51 proc. udziałów posiada miasto. – Można powiedzieć, że od środy przedsiębiorstwo będzie miało nie dwóch, ale 251 udziałowców – mówi Roman Trześniowski, prezes PEC w Zamościu. – Od jutra bowiem będą wydawane udziały spółki dla ok. 250 uprawnionych osób.
Kto otrzyma udziały spółki? – Uprawnione są te osoby, które w 1997 roku pracowały w tym przedsiębiorstwie, tj. w momencie przekształcenia Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w spółkę – informuje Trześniowski. – Właśnie tacy pracownicy uzyskali prawo do nabycia udziałów w przypadku prywatyzacji przedsiębiorstwa. Tym samym oznacza to, że np. osoby zatrudnione po 1999 r. nie otrzymają już udziałów przedsiębiorstwa.
Dla tych 249 uprawnionych osób przypadnie ok. 11 proc. udziałów PEC. – Są to udziały z puli miasta, toteż miasto przestanie być większościowym udziałowcem spółki, bo ok. 60 proc. udziałów znajdzie się w prywatnych rękach – zaznacza prezes.
Uprawnieni pracownicy otrzymają łącznie 4,8 tys. udziałów PEC. Wartość nominalna jednego udziału wynosi 500 zł. Średnio jednej osobie przypadnie po ok. 20 udziałów. – Ilość udziałów, które otrzymają pracownicy, jest uzależniona od stażu pracy każdego z nich. Dlatego jedna osoba otrzyma aż 27 udziałów, a druga np. tylko jeden – mówi Trześniowski i przy okazji dodaje, że największą grupę z uprawnionych osób stanowią ci, którzy otrzymają po 23 udziały spółki. Na drugim miejscu jest grupa, której przypadnie 27, czyli najwięcej udziałów.
Przez najbliższe dwa lata pracownicy nie będą mogli sprzedać swoich udziałów w PEC. – Jednocześnie Praterm zobowiązał się, że po upływie dwóch lat wykupi od tych osób udziały, których wartość będzie negocjowana.

Zmiany po prywatyzacji

Od niedawna PEC ma nową czteroosobową Radę Nadzorczą, w której składzie znalazło się dwóch przedstawicieli miasta i dwóch Pratermu. Przewodniczącą RN jest Iwona Stopczyńska, z-ca prezydenta Zamościa. Nastąpiły także zmiany w zarządzie przedsiębiorstwa, który teraz jest jednoosobowy. Obecnie w PEC pracuje 106 osób. Niedawno ok. 60 pracowników zdecydowało się dobrowolnie odejść z pracy. Na odchodne otrzymali 18-krotność swoich miesięcznych pensji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!