wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Kandydaci na wójtów i burmistrzów na Zamojszczyźnie

  Edytuj ten wpis

Pewniakami są dotychczasowi włodarze miasteczek i gmin. Nie wszyscy ich rywale chcą już teraz odsłaniać przyłbice. Na razie w swoich komitetach układają listy kandydatów na radnych. Od tego zależy ich start w wyborach.

– Warunkiem zarejestrowania kandydata na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta jest zarejestrowanie przez komitet wyborczy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w gminie – przypomina Anna Chrzan, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu.

Komitet musi znaleźć tylu kandydatów, ilu wybieralnych jest w danym okręgu. Termin zgłaszania list upływa 22 października o północy, a pięć dni później minie termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Kilka dni temu pisaliśmy o kandydatach na prezydenta Zamościa oraz burmistrzów miast powiatowych na Zamojszczyźnie. Dzisiaj przedstawimy pretendentów na burmistrzów mniejszych miast oraz wójtów.

W Szczebrzeszynie w szranki staną dotychczasowi burmistrz miasta Marian Mazur i starosta zamojski Henryk Matej (obaj startują z własnych komitetów). W sąsiednim Zwierzyńcu pewniakiem jest na razie Jan Skiba (PSL), który piątą kadencję rządzi miasteczkiem i gminą.

Wójt Ryszard Gliwiński ubiegać się będzie o reelekcję w gminie Zamość. Jego główny rywal sprzed 4 lat i były zastępca, czyli Stanisław Grześko chce być teraz wójtem Adamowa. Startuje z listy Stronnictwa Piast.

W gminie Zamość z tej listy o fotel wójta powalczy Michał Tkaczyk. Wśród kandydatów wymienia się też nieoficjalnie Tadeusza Miroszczuka (PO).

Ze względu na problemy zdrowotne obecnej kadencji nie dokończył wójt Miączyna Henryk Krawczuk. Na jego zastępcę przymierza się długoletni sekretarz gminy Stanisław Kapica. Wśród kandydatów wymieniany jest też Ryszard Borowski (PSL), przewodniczący Rady Gminy i kierownik Ośrodka Szkoleniowo-Wystawienniczego LODR w Sitnie. – Decyzję podejmę po 22 października – zaznacza Borowski.

Burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając idzie do wyborów ze swojego komitetu. Wśród jego kontrkandydatów wymienia się na chwilę obecną Antoniego Czarneckiego, Jana Jurkiewicz i Stefana Medaka.

W Łaszczowie burmistrz Cezary Girgiel zmierzy się na pewno ze swoim poprzednikiem, czyli Stanisławem Jędrusiną (KWW Prawda), który obecnie jest zastępcą wójta gminy Mircze.

Wśród kandydatów na wójta Krynic oprócz dotychczasowego, czyli Janusza Bałabucha, wymienia się jego poprzednika – Romualda Palonkę. Jerzy Głąb powalczy o kolejną kadencję w Lubyczy Królewskiej. Jego kontrkandydatem ma być Tomasz Leszczyński.

W gminie Hrubieszów pewniakiem jest dotychczasowy wójt Jan Mołodecki. Ciekawie zapowiadają się wybory w gminie Werbkowice, gdzie dotychczasowy wójt Lech Bojko ma zmierzyć się z byłymi gospodarzami gminy Markiem Zygmuntem i Andrzejem Barczukiem, a także byłym wicestarostą Stanisławem Nieczyporowskim.

– Jeżdżę od wsi do wsi i bez względu na to czy na spotkanie przyjdzie 5 czy 50 osób tłumaczę, co się nam udało zrobić przez 4 lata, a czego nie – opowiada Bojko.

W Uchaniach Marii Gumieniak chce pokrzyżować plany wicestarosta hrubieszowski Leszek Czerwonka, a w Mirczu do walki z Lechem Szopiński przymierza się radny Andrzej Baran.

Burmistrz Józefowa Roman Dziura cztery lata temu startował z listy PiS, teraz ma swój komitet. Wśród jego rywali wymienia się miejscowego przedsiębiorcę Jerzego Hajduka, który ma startować z listy PO.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Bartek
ju
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Bartek
Bartek (18 października 2010 o 15:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na zdjęciach po wyborach pojawią się świeże twarze, jeśli wybierzemy ludzi, którzy wnoszą coś nowego do samorządów.
http://sebastianjablonski.blog.onet.pl/
Rozwiń
ju
ju (15 października 2010 o 10:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wreszcie na zdjęciach jakieś nowe, świeże twarze...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!