Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

7 maja 2009 r.
12:43
Edytuj ten wpis

Kiedyś był tu kirkut. Teraz jest plac zabaw

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 12 A A

Zamiast domu dla niepełnosprawnych i żydowskiego ohelu jest ogródek jordanowski usiany szkłem. Sytuacja na placu za Zamojskim Domem Kultury jest patowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Miał tu powstać Dom Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Komisja rabiniczna złożyła protest, bo uznała to za profanację kirkutu. Żydzi chcieli upamiętnić tutaj Magida z Dubna. Nic z tego jakoś nie wyszło. Sytuacja jest patowa. Bo plac zabaw na działce wizytówką dla miasta nie jest.

- Mieszkam niedaleko i przychodzę tutaj z dzieckiem - mówi 30-letnia mieszkanka Zamościa. - Jest kilka huśtawek i zjeżdżalnia. Dziecko trzeba tutaj pilnować jak oka w głowie. Bo ten plac to ulubione spotkanie chuliganów i pijaków. Zostaje po nich góra szkła. Wszystko w trawie.

Kilka lat temu administrujące terenem Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym chciało wybudować tu 30 mieszkań dla niepełnosprawnych. Spotkało się to z protestem komisji rabinicznej.

- Cmentarze to świętość - tłumaczył wówczas Jan Kuberski z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydów w Warszawie. - W Zamościu spoczywają tysiące Żydów. Naruszenie ich spokoju jest niedopuszczalne. Ziemia, w której spoczywają należy tylko do nich.

Jest jeszcze jeden powód. W okolicy dzisiejszego ogródka jordanowskiego został pochowany słynny niegdyś kaznodzieja, rabin Yaakov Kranc zwany także Magidem z Dubna. Jego potomkowie mieszkający w Londynie chcieli w miejscu pochówku przodka wybudować poświęcony mu ohel (rodzaj kaplicy). I co? I nic.

- Aby stwierdzić, gdzie są pochówki, trzeba zorganizować kosztowne badania - martwi się Marian Konrat, przewodniczący zamojskiego stowarzyszenia. - Nas na to nie stać. Nie mamy też zgody na budowę domu… Jest za to kłopotliwy plac zabaw.

Ogródek jordanowski jest otwarty także dla mieszkańców osiedla. - Sprzątamy go niemal codziennie - zapewnia Konrat. - Jednak pijąca tam nocami młodzież to zmora. Sami nie damy rady sytuacji opanować. Zwracaliśmy się o pomoc do straży miejskiej i policjantów. Gdyby patrole zaglądały tutaj w nocy, może by coś to pomogło.

- To rzeczywiście teren często odwiedzany przez krnąbrną młodzież - przyznaje Wiesław Gramatyka, komendant Straży Miejskiej w Zamościu. - Od miesiąca zaglądamy tam niemal codziennie. Sytuacja na pewno będzie opanowana.

Plac zabaw na kirkucie

Teren na tyłach Zamojskiego Domu Kultury to obecnie ogródek jordanowski. Przed ostatnia wojną działał tutaj cmentarz żydowski. Został zdewastowany. Niemcy używali macew do brukowania ulic. Dzieła dopełniły władze PRL. Na terenie kirkutu wbudowano m.in. dom kultury i założono ogródek jordanowski. Części pochówków nigdy nie ekshumowano.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Polak / 1 września 2010 o 13:09
Panowie panie potrzeba nam takiego człowieka jak był Adolf Hitler spowrotem otworzyć obozy rozpalić piece a prochy do morza i nie będą się czepiać naszej ziemi bo ich tu nie będzie będą pływały po szerokich morzach i oceanach
Avatar
aaa / 15 czerwca 2009 o 21:10
Niedługo okaże się, że Polska to tylko same kirkuty i miejsca na kapliczki dla rabich
Avatar
~asia~ / 15 czerwca 2009 o 20:50
witam,
czy ktos moglby mi przeslac wzor podania do spólodzielni o plac zabaw dla dzieci? bede wdzieczna za pomoc.
minusek@interia.pl
Avatar
~gość~ / 11 maja 2009 o 21:28
Abel napisał:
Człowieku Ci ludzie są w Niebie albo w Piekle a nie na Ziemi i ziemia , ta ziemia jest im na g.... potrzebna. Opanuj się albo się idź leczyć w Radecznicy.


Jesteś pewien? a może śpią w prochu ziemi?
Avatar
Kornel / 11 maja 2009 o 20:58
kolka napisał:
Będąc w Kolonii w Konsulacie RP spotkałem starszego pana,który z ubolewaniem mi opowiadał jak to na jednym z cmentarzy wojennych przy granicy
Belgijsko-Niemieckiej potraktowano mogiły naszych żołnierzy.Otóż z jego relacji wynikało,że tam gdzie były mogiły Polaków wybudowano skwerki i alejki.Wracając na lubelszcyznę...-Kiedy wykonano plany pod budowę lotniska,bez ceregieli przeniesiono miejsce pochówku żołnierzy poległych w czasie I Wojny Św. Dlaczego to niby Żydzi uzurpują sobie prawo do bycia "świętą krową" na terenie RP.
Skoro i według żydów i katolików wszysczy mamy tego samego Boga,to powinni wiedzieć,że Bóg po śmierci duszę zabiera do siebie albo oddaje ją diabłu.Prochy które zostają są jedynie martwą pamiątką po zmarłym i nie ma większego znaczenia gdzie spoczywają aby tylko godnie spoczywały.
Analizując ten problem wydaje mi się jest tu ważniejszy problem gruntu niż samej pamięci .W samym tylko Lublinie żydzi zablokowali kilka planowanych inwestycji bo kogoś tam xx lat temu pochowano.To może być przestroga dla potomnych ,-zastanów się setki razów zanim pozwolisz pochować żyda,bo tej ziemi już nigdy nie odzyskasz.

Tam gdzie groby naszych braci.tam ziemia nasza po wieki wikow.

Tam gdzie groby naszych braci.tam ziemia nasza po wieki wikow. rozwiń
Avatar
qqq / 8 maja 2009 o 16:11
a ja sie zastanawialem gdzie w sobote na browar isc a tu prosze taka reklama troche pewnie tloczno sie zrobi ale nic a butelki to kulturalnie do smietnika wyrzuce zeby jakis dzieciak sie nie skaleczyl na co do zydow to picie i zalatwianie potrzeb fizjologicznych bedzie znacznie milsze
Avatar
kolka / 8 maja 2009 o 11:44
Będąc w Kolonii w Konsulacie RP spotkałem starszego pana,który z ubolewaniem mi opowiadał jak to na jednym z cmentarzy wojennych przy granicy
Belgijsko-Niemieckiej potraktowano mogiły naszych żołnierzy.Otóż z jego relacji wynikało,że tam gdzie były mogiły Polaków wybudowano skwerki i alejki.Wracając na lubelszcyznę...-Kiedy wykonano plany pod budowę lotniska,bez ceregieli przeniesiono miejsce pochówku żołnierzy poległych w czasie I Wojny Św. Dlaczego to niby Żydzi uzurpują sobie prawo do bycia "świętą krową" na terenie RP.
Skoro i według żydów i katolików wszysczy mamy tego samego Boga,to powinni wiedzieć,że Bóg po śmierci duszę zabiera do siebie albo oddaje ją diabłu.Prochy które zostają są jedynie martwą pamiątką po zmarłym i nie ma większego znaczenia gdzie spoczywają aby tylko godnie spoczywały.
Analizując ten problem wydaje mi się jest tu ważniejszy problem gruntu niż samej pamięci .W samym tylko Lublinie żydzi zablokowali kilka planowanych inwestycji bo kogoś tam xx lat temu pochowano.To może być przestroga dla potomnych ,-zastanów się setki razów zanim pozwolisz pochować żyda,bo tej ziemi już nigdy nie odzyskasz.
Będąc w Kolonii w Konsulacie RP spotkałem starszego pana,który z ubolewaniem mi opowiadał jak to na jednym z cmentarzy wojennych przy granicy
Belgijsko-Niemieckiej potraktowano mogiły naszych żołnierzy.Otóż z jego relacji wynikało,że tam gdzie były mogiły Polaków wybudowano skwerki i alejki.Wracając na lubelszcyznę...-Kiedy wykonano plany pod budowę lotniska,bez ceregieli przeniesiono miejsce pochówku żołnierzy poległych w czasie I Wojny Św. Dlaczego to niby Żydzi uzurpują sobie prawo do bycia "świętą krową" na terenie RP.rozwiń
Avatar
Abel / 8 maja 2009 o 11:15
jack napisał:
,,W Zamościu spoczywają tysiące Żydów. Naruszenie ich spokoju jest niedopuszczalne. Ziemia, w której spoczywają należy tylko do nich'' !!!
I skad sie bierze antysemityzm?

Człowieku Ci ludzie są w Niebie albo w Piekle a nie na Ziemi i ziemia , ta ziemia jest im na g.... potrzebna. Opanuj się albo się idź leczyć w Radecznicy.
Avatar
OGRODY JORDANOWSKIE / 8 maja 2009 o 10:27
DR JORDAN TO SIĘ W GROBIE PRZEWRACA. PRAWIE NA TERENIE KAŻDEGO OGRODU JORDANOWSKIEGO WIECZORAMI MŁODZIEŻ ZBIERA SIĘ PIJE BROWARY, MAMROTY, DEWASTUJE I ZAŚMIECA TEREN,GŁOŚNE ROZMOWY KRZYKI TRWAJĄ DO PÓŹNYCH GODZIN NOCNYCH DZIEJE SIĘ TAK NIE TYLKO W MIASTACH ALE I NA WSIACH CHOĆBY W ŁABUNIACH PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ.JEŻELI STRAŻ MIEJSKA, CZY POLICJA PODJEŻDŻA SAMOCHODEM OŚWIETLONYM NAPISEM POLICJA NASTĘPUJE CISZA I KRYCIE SIĘ PO KRZAKACH, GDY TYLKO ODJADĄ WSZYSTKO WRACA DO NORMY.JEST TO ZABAWA W CIUCIUBABKĘ. WSZYSCY DOSKONALE ODGRYWAJĄ SWOJE ROLE,POLICJA BO INTERWENIUJE, WŁADZA BO REAGUJE, MŁODZIEŻ BO PRZECHYTRZYŁA POLICJĘ. WYSTARCZYŁABY AKCJA POLICJI PIESZO I WYLEGITYMOWANIE WSZYSTKICH , SKUTEK OD RAZU WIDOCZNY, BO KAŻDY WOLI BYĆ ANONOMOWY.A NA DŁUŻSZĄ METĘ TO OŚWIETLENIE I MONITORING TAKICH MIEJSC NA PEWNO POSKUTKUJE.
POWODZENIA DLA IDEI,
DOKTORA JORDANA.
DR JORDAN TO SIĘ W GROBIE PRZEWRACA. PRAWIE NA TERENIE KAŻDEGO OGRODU JORDANOWSKIEGO WIECZORAMI MŁODZIEŻ ZBIERA SIĘ PIJE BROWARY, MAMROTY, DEWASTUJE I ZAŚMIECA TEREN,GŁOŚNE ROZMOWY KRZYKI TRWAJĄ DO PÓŹNYCH GODZIN NOCNYCH DZIEJE SIĘ TAK NIE TYLKO W MIASTACH ALE I NA WSIACH CHOĆBY W ŁABUNIACH PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ.JEŻELI STRAŻ MIEJSKA, CZY POLICJA PODJEŻDŻA SAMOCHODEM OŚWIETLONYM NAPISEM POLICJA NASTĘPUJE CISZA I KRYCIE SIĘ PO KRZAKACH, GDY TYLKO ODJADĄ WSZYSTKO WRACA DO NORMY.JEST TO ZABAWA W CIUCIUBABKĘ. WSZYSCY DOSKONALE ODGRYWAJĄ SWOJE ... rozwiń
Avatar
suski / 8 maja 2009 o 08:22
Można niszczyć polskie mogiły po 20 latach od pochówku,dlaczego więc żydowskie są traktowane szczególnie?
Nie dziwi mnie wcale,że ten naród jest znienawidzony na całym świecie!!!
Avatar
Polak / 1 września 2010 o 13:09
Panowie panie potrzeba nam takiego człowieka jak był Adolf Hitler spowrotem otworzyć obozy rozpalić piece a prochy do morza i nie będą się czepiać naszej ziemi bo ich tu nie będzie będą pływały po szerokich morzach i oceanach
Avatar
aaa / 15 czerwca 2009 o 21:10
Niedługo okaże się, że Polska to tylko same kirkuty i miejsca na kapliczki dla rabich
Avatar
~asia~ / 15 czerwca 2009 o 20:50
witam,
czy ktos moglby mi przeslac wzor podania do spólodzielni o plac zabaw dla dzieci? bede wdzieczna za pomoc.
minusek@interia.pl
Avatar
~gość~ / 11 maja 2009 o 21:28
Abel napisał:
Człowieku Ci ludzie są w Niebie albo w Piekle a nie na Ziemi i ziemia , ta ziemia jest im na g.... potrzebna. Opanuj się albo się idź leczyć w Radecznicy.


Jesteś pewien? a może śpią w prochu ziemi?
Avatar
Kornel / 11 maja 2009 o 20:58
kolka napisał:
Będąc w Kolonii w Konsulacie RP spotkałem starszego pana,który z ubolewaniem mi opowiadał jak to na jednym z cmentarzy wojennych przy granicy
Belgijsko-Niemieckiej potraktowano mogiły naszych żołnierzy.Otóż z jego relacji wynikało,że tam gdzie były mogiły Polaków wybudowano skwerki i alejki.Wracając na lubelszcyznę...-Kiedy wykonano plany pod budowę lotniska,bez ceregieli przeniesiono miejsce pochówku żołnierzy poległych w czasie I Wojny Św. Dlaczego to niby Żydzi uzurpują sobie prawo do bycia "świętą krową" na terenie RP.
Skoro i według żydów i katolików wszysczy mamy tego samego Boga,to powinni wiedzieć,że Bóg po śmierci duszę zabiera do siebie albo oddaje ją diabłu.Prochy które zostają są jedynie martwą pamiątką po zmarłym i nie ma większego znaczenia gdzie spoczywają aby tylko godnie spoczywały.
Analizując ten problem wydaje mi się jest tu ważniejszy problem gruntu niż samej pamięci .W samym tylko Lublinie żydzi zablokowali kilka planowanych inwestycji bo kogoś tam xx lat temu pochowano.To może być przestroga dla potomnych ,-zastanów się setki razów zanim pozwolisz pochować żyda,bo tej ziemi już nigdy nie odzyskasz.

Tam gdzie groby naszych braci.tam ziemia nasza po wieki wikow.

Tam gdzie groby naszych braci.tam ziemia nasza po wieki wikow. rozwiń
Avatar
qqq / 8 maja 2009 o 16:11
a ja sie zastanawialem gdzie w sobote na browar isc a tu prosze taka reklama troche pewnie tloczno sie zrobi ale nic a butelki to kulturalnie do smietnika wyrzuce zeby jakis dzieciak sie nie skaleczyl na co do zydow to picie i zalatwianie potrzeb fizjologicznych bedzie znacznie milsze
Avatar
kolka / 8 maja 2009 o 11:44
Będąc w Kolonii w Konsulacie RP spotkałem starszego pana,który z ubolewaniem mi opowiadał jak to na jednym z cmentarzy wojennych przy granicy
Belgijsko-Niemieckiej potraktowano mogiły naszych żołnierzy.Otóż z jego relacji wynikało,że tam gdzie były mogiły Polaków wybudowano skwerki i alejki.Wracając na lubelszcyznę...-Kiedy wykonano plany pod budowę lotniska,bez ceregieli przeniesiono miejsce pochówku żołnierzy poległych w czasie I Wojny Św. Dlaczego to niby Żydzi uzurpują sobie prawo do bycia "świętą krową" na terenie RP.
Skoro i według żydów i katolików wszysczy mamy tego samego Boga,to powinni wiedzieć,że Bóg po śmierci duszę zabiera do siebie albo oddaje ją diabłu.Prochy które zostają są jedynie martwą pamiątką po zmarłym i nie ma większego znaczenia gdzie spoczywają aby tylko godnie spoczywały.
Analizując ten problem wydaje mi się jest tu ważniejszy problem gruntu niż samej pamięci .W samym tylko Lublinie żydzi zablokowali kilka planowanych inwestycji bo kogoś tam xx lat temu pochowano.To może być przestroga dla potomnych ,-zastanów się setki razów zanim pozwolisz pochować żyda,bo tej ziemi już nigdy nie odzyskasz.
Będąc w Kolonii w Konsulacie RP spotkałem starszego pana,który z ubolewaniem mi opowiadał jak to na jednym z cmentarzy wojennych przy granicy
Belgijsko-Niemieckiej potraktowano mogiły naszych żołnierzy.Otóż z jego relacji wynikało,że tam gdzie były mogiły Polaków wybudowano skwerki i alejki.Wracając na lubelszcyznę...-Kiedy wykonano plany pod budowę lotniska,bez ceregieli przeniesiono miejsce pochówku żołnierzy poległych w czasie I Wojny Św. Dlaczego to niby Żydzi uzurpują sobie prawo do bycia "świętą krową" na terenie RP.rozwiń
Avatar
Abel / 8 maja 2009 o 11:15
jack napisał:
,,W Zamościu spoczywają tysiące Żydów. Naruszenie ich spokoju jest niedopuszczalne. Ziemia, w której spoczywają należy tylko do nich'' !!!
I skad sie bierze antysemityzm?

Człowieku Ci ludzie są w Niebie albo w Piekle a nie na Ziemi i ziemia , ta ziemia jest im na g.... potrzebna. Opanuj się albo się idź leczyć w Radecznicy.
Avatar
OGRODY JORDANOWSKIE / 8 maja 2009 o 10:27
DR JORDAN TO SIĘ W GROBIE PRZEWRACA. PRAWIE NA TERENIE KAŻDEGO OGRODU JORDANOWSKIEGO WIECZORAMI MŁODZIEŻ ZBIERA SIĘ PIJE BROWARY, MAMROTY, DEWASTUJE I ZAŚMIECA TEREN,GŁOŚNE ROZMOWY KRZYKI TRWAJĄ DO PÓŹNYCH GODZIN NOCNYCH DZIEJE SIĘ TAK NIE TYLKO W MIASTACH ALE I NA WSIACH CHOĆBY W ŁABUNIACH PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ.JEŻELI STRAŻ MIEJSKA, CZY POLICJA PODJEŻDŻA SAMOCHODEM OŚWIETLONYM NAPISEM POLICJA NASTĘPUJE CISZA I KRYCIE SIĘ PO KRZAKACH, GDY TYLKO ODJADĄ WSZYSTKO WRACA DO NORMY.JEST TO ZABAWA W CIUCIUBABKĘ. WSZYSCY DOSKONALE ODGRYWAJĄ SWOJE ROLE,POLICJA BO INTERWENIUJE, WŁADZA BO REAGUJE, MŁODZIEŻ BO PRZECHYTRZYŁA POLICJĘ. WYSTARCZYŁABY AKCJA POLICJI PIESZO I WYLEGITYMOWANIE WSZYSTKICH , SKUTEK OD RAZU WIDOCZNY, BO KAŻDY WOLI BYĆ ANONOMOWY.A NA DŁUŻSZĄ METĘ TO OŚWIETLENIE I MONITORING TAKICH MIEJSC NA PEWNO POSKUTKUJE.
POWODZENIA DLA IDEI,
DOKTORA JORDANA.
DR JORDAN TO SIĘ W GROBIE PRZEWRACA. PRAWIE NA TERENIE KAŻDEGO OGRODU JORDANOWSKIEGO WIECZORAMI MŁODZIEŻ ZBIERA SIĘ PIJE BROWARY, MAMROTY, DEWASTUJE I ZAŚMIECA TEREN,GŁOŚNE ROZMOWY KRZYKI TRWAJĄ DO PÓŹNYCH GODZIN NOCNYCH DZIEJE SIĘ TAK NIE TYLKO W MIASTACH ALE I NA WSIACH CHOĆBY W ŁABUNIACH PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ.JEŻELI STRAŻ MIEJSKA, CZY POLICJA PODJEŻDŻA SAMOCHODEM OŚWIETLONYM NAPISEM POLICJA NASTĘPUJE CISZA I KRYCIE SIĘ PO KRZAKACH, GDY TYLKO ODJADĄ WSZYSTKO WRACA DO NORMY.JEST TO ZABAWA W CIUCIUBABKĘ. WSZYSCY DOSKONALE ODGRYWAJĄ SWOJE ... rozwiń
Avatar
suski / 8 maja 2009 o 08:22
Można niszczyć polskie mogiły po 20 latach od pochówku,dlaczego więc żydowskie są traktowane szczególnie?
Nie dziwi mnie wcale,że ten naród jest znienawidzony na całym świecie!!!