sobota, 20 stycznia 2018 r.

Zamość

Kierownik USC w Potoku Górnym skazany za pobieranie opłat "na lewo"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 kwietnia 2010, 17:23
Autor: (lew)

Półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata, grzywna w wysokości 1 tys. złotych oraz dwuletni zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych. Taki wyrok usłyszał wczoraj kierownik USC w Potoku Górnym, który odpowiadał za przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Na Janie K., który przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze, leży dodatkowo obowiązek naprawienia szkody, czyli przekazanie do kasy Urzędu Gminy w Potoku Górnym 595 złotych.

Zaczęło się od interesantów, którzy w ub. roku powiadomili policję o tym, że kierownik USC "bierze do ręki” należności za wydanie dodatkowych dokumentów stanu cywilnego.

W trakcie śledztwa ustalono, że od lutego 2008 roku do czerwca ub. roku Jan N. przyjął w ten sposób 11 osób prawie 600 złotych. Do jego kieszeni – w zależności od ilości wydawanych dokumentów – wędrowało od 30 do 100 złotych.

– Kierownik w zakresie swoich obowiązków nie miał prawa do osobistego pobierania opłat za wydanie na wniosek stron dodatkowych dokumentów stanu cywilnego – podnosił Zbigniew Reszczyński, szef Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju, która oskarżyła Jana N. o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Grozi za to do 10 lat więzienia. Kierownik nie przyznawał się do winy i odmówił składania wyjaśnień, ale później zmienił taktykę: przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze. Wyrok nie jest prawomocny.

Przypomnijmy, że kłopoty ma też wójt gminy Potok Górny, którego śledczy oskarżyli o przekroczenie uprawnień.

Według nich, Edward Hacia nie miał prawa upoważniać kierownika USC do osobistego pobierania opłat za dodatkowe odpisy dokumentów, bo to leży w gestii radnych.

Wójt utrzymuje, że radni musieliby podjąć stosowną uchwałę w przypadku, gdyby pobieraniem opłat miała się zająć osoba spoza urzędu. Utrzymuje, ze jest niewinny. O tym, kto ma rację, rozstrzygnie Sąd Rejonowy w Biłgoraju, przed którym toczy się proces.

Wójtowi grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!