wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Klasztorne cele pełne muzyki

  Edytuj ten wpis

Leżący w obrębie zabytkowej Starówki, barokowy zespół klasztorny przy ul. Kościuszki w Zamościu, decyzją prezydenta miasta przekazany został w trwały zarząd i użytkowanie Państwowej Szkole Muzycznej w Zamościu. Decyzja, która uprawomocniła się we wrześniu br. daje szansę na uratowanie zabytku, dzięki środkom Ministerstwa Kultury.

W pochodzącym z przełomu XVII i XVIII w. zespole klasztornym Klarysek mieścił się po ostatniej wojnie do 1981 r. Państwowy Dom Dziecka. Opuszczoną i zrujnowaną budowlę przejęło z czasem Przedsiębiorstwo Pracownie Konserwacji Zabytków. Głównych obiektów nie tknęła jednak ręka konserwatora. Obecnie klasztor jest najbardziej zaniedbanym fragmentem Starego Miasta.
Ostatnio zarząd PPKZ w Warszawie zrzekł się prawa wieczystego użytkowania obiektów klasztornych na rzecz skarbu państwa. To posunięcie umożliwiło prezydentowi Zamościa przekazanie zabytku - wydaje się - w najbardziej właściwe ręce.
- Szkoła zainteresowana jest przejęciem obiektu - potwierdził nam Jerzy Lisak, zastępca dyrektora PSM. - Warunki lokalowe mamy fatalne. Przeszkadza nam sąsiedztwo ruchliwej ulicy, brak sali koncertowej, wytłumionych pomieszczeń do nauki gry na instrumentach. To wszystko możemy uzyskać w pozyskanym obiekcie poklasztornym.
Budynek byłego kościoła w sam raz nadaje się na salę koncertową, a klasztorne cele - na pomieszczenia do indywidualnej gry na instrumentach. Nie bez znaczenia dla wrażliwości artystycznej uczniów jest też możliwość obcowanie na co dzień z zabytkami architektury.
Według dyrektora Liska, powodzenie całego przedsięwzięcia zależeć będzie od stanowiska Ministerstwa Kultury, któremu szkoła podlega. Przejęcie obiektu oznacza bowiem dla tej placówki zobowiązanie do odrestaurowania budowli. A to wymaga sporych pieniędzy. Przeprowadzeniem gruntownej renowacji powinny być zainteresowane wszystkie strony: szkoła - bo poprawi sobie warunki lokalowe, ministerstwo dlatego, że fragment wpisanej na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO zamojskiej Starówki odzyska świetność. Władze miasta interesują się całą sprawą z tej przyczyny, że pomieszczenia dotychczas zajmowane przez szkołę można będzie przeznaczyć na mieszkania komunalne, których w Zamościu bardzo brakuje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!