sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Kłótnia w rodzinie PiS. Czy Andrzej Wnuk dostanie poparcie na drugą kadencję?


Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk
Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk

Zaognia się konflikt między prezydentem Zamościa a członkami Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta. Wszyscy zadają sobie pytanie, czy PiS poprze Andrzeja Wnuka w staraniach o reelekcję.

W 2014 PiS wsparło w wyborach bezpartyjnego Wnuka. W kampanii wyborczej wsparcia udzielał mu osobiście prezes Jarosław Kaczyński, a przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik klubu Beata Mazurek przyjeżdżali do Zamościa, aby wspólnie z urzędującym już prezydentem rozmawiać o rozwoju miasta.

– Początek sporu sięga tzw. uchwały przystankowej, która ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku – przyznaje Jan Obszański, przewodniczący klubu PiS. – Zagłosowaliśmy w dobrej wierze za propozycją prezydenta, a dopiero później po wnikliwej analizie zorientowaliśmy się, że jest ona nie do zaakceptowania i potrzebne są zmiany. Być może był to stosunkowo banalny powód do sporu, ale stanowił wyraźny sygnał, że różnimy się.

Konflikt

Konflikt zaostrzył się w sierpniu podczas głosowania nad udzieleniem prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu za 2015 rok. Klub PiS w całości miał wstrzymać się od głosu. Na 9 głosujących wtedy członków klubu tylko czterech wstrzymało się od głosu, a pięciu było „za”. Za złamanie dyscypliny z szeregów klubu wykluczeni zostali Piotr Małysz i Krzysztof Sowa. Trzech innych otrzymało upomnienie.

– Merytorycznie nic nie uzasadniało wstrzymania się od głosowania. Budżet został wykonany w sposób prawidłowy. Tymczasem wstrzymanie się od głosu byłoby de facto głosem przeciwko prezydentowi – mówił nam wtedy Piotr Małysz. – Konsekwencją byłoby najprawdopodobniej referendum w sprawie jego odwołania. A to negatywnie odbiłoby się na wizerunku miasta i spowodowało wycofanie się wielu inwestorów.

Rozczarowanie

Mimo to, w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Wnuk zaprosił na spotkanie radnych PiS. Mieli rozmawiać o przyszłorocznym budżecie i podatkach. Radni zdecydowali jednak, że na spotkaniu się nie pojawią (ostatecznie przyszły tylko dwie osoby).

– To nie była żadna demonstracja siły – podkreśla Obszański. – Nie wiedzieliśmy po prostu dokładnie, czego rozmowa ma dotyczyć. Nie dostaliśmy wcześniej żadnych dokumentów, czy propozycji, do których moglibyśmy się odnieść.

Wnuk nie krył rozczarowania. W rozmowie z dziennikarzami TV Zamość przyznał, że radnym „największego w radzie miasta” i „bliskiego jego sercu” klubowi będzie nadal wysyłał zaproszenia.

Szanuje decyzję o nieprzychodzeniu na spotkanie, ale nie zgadza się też na to, że w ogóle nie będą rozmawiać.

W odpowiedzi na to radni PiS wydali oświadczenie. – Klub Radnych PiS jest otwarty na współpracę z Panem Prezydentem Andrzejem Wnukiem w oparciu o merytoryczne materiały przygotowane i przekazane wcześniej do konsultacji – piszą sygnatariusze oświadczenia. – Na współpracę (…) na demokratycznych zasadach, dających nam prawo do odrębnego stanowiska, które będzie służyć rozwojowi Zamościa (...).

A odnosząc się, do samego wywiadu radni dodają: – Przywołując wypowiedziane w wywiadzie słowa Prezydenta Andrzeja Wnuka „że Klub Radnych PiS jest bliski jego sercu”, zwracamy się z serca wypływającym apelem o rezygnację z prezydenckiego projektu uchwały dotyczącej podwyższenia podatków w 2017 r.

Co dalej?

Co dalej z poparciem PiS dla Wnuka? – Nie chciałbym przesądzać. W tej chwili nie ma planów, że takiego wsparcia w kolejnych wyborach nie będzie – podkreśla Obszański. – Do wyborów zostały jeszcze dwa lata. Czekamy na rozwój sytuacji. Mamy nadzieję, że spór uda się załagodzić, a nasza współpraca się poprawi.

Z prezydentem Wnukiem nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Czytaj więcej o: Zamość Andrzej Wnuk PiS
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 października 2016 o 08:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wnuk nie jest prezydentem z PiS, tylko miał ich poparcie w wyborach. Nie wiem czemu się dziwi jak działa przeciwko własnemu programowi. Taki sam jak " artyści i tfurcy kultury" plują na PiS i chcą jeszcze na to pieniędzy. Niech sobie stworzy komitet i wygra.
Rozwiń
Gość
Gość (14 października 2016 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro twierdzisz, że obecny jest mierny to jak ocenisz poprzednika? Ja nie mam słów to poprzedniego. Różnica kolosalna, na korzyść obecnego - chociaż mam wiele do zarzucenie mu, choćby te przystanki, czy zaognianie sporu z gminą zamość czytaj wójtem o dopłacanie do mzk.
Rozwiń
Gość
Gość (14 października 2016 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaproście Pawlaka i Kalinowskiego z lotniska Lublin, Oni wiedzą co ijak :)
Rozwiń
Gość
Gość (14 października 2016 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Zamościu marazm. Stare miasto zamieniło się obleśny parking. Bałagan i niewiele zmian na lepsze. Wnuk to słaby prezydent. Z drugiej strony PIS jest w stanie wystawić kogoś znacznie gorszego. Kadry PIS są jakie są. Składają się głównie z miernot i Misiewiczów. Może lepszy mierny Wnuk niż ktoś gorszy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!