środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Koalicja blokuje radnych opozycji. Fundacja Wolności zawiadamia wojewodę

Dodano: 5 grudnia 2016, 08:04
Autor: ask

Fundacja Wolności zawiadomiła wojewodę lubelskiego o niezgodności z prawem samorządowym statutu gminy Sitno (pow. zamojski) oraz składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Gminy. Wójt Sitna podkreśla, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Do Fundacji Wolności dotarła skarga od mieszkańców gminy Sitno zwracających uwagę na to, że dostęp do dokumentów z prac rady gminy jest utrudniony w stosunku do wymogów ustawy o dostępie do informacji publicznej.

– Przy okazji wyszło na jaw, że w gminie Sitno od ponad roku w składzie Komisji Rewizyjnej nie zasiada żaden przedstawiciel jedynego w tej gminie klubu radnych. Jest to sprzeczne z ustawą o samorządzie gminnym, która gwarantuje obecność przedstawicieli wszystkich klubów w komisji rewizyjnej – mówi Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności.

Fundacja ustaliła że, przedstawiciele opozycyjnego klubu radnych dwukrotnie zgłosili swojego przedstawiciela do komisji rewizyjnej. Ich wybór zablokowali jednak radni koalicji, którzy mają większość w radzie gminy. Dlatego oczekują od wojewody skierowania sprawy w trybie nadzorczym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

– Nie mam sobie nic do zarzucenia i czekam na decyzję wojewody ze spokojem – podkreśla Marian Bernat, wójt gminy Sitno. – Protokoły z każdej sesji są publikowane w BIP natychmiast po zatwierdzeniu ich przez radnych. Sami radni zaś otrzymują je na kilka dni przed kolejną sesją. Wszystko przebiega zgodnie z prawem.

Bernat przyznaje jednak, że istnieje problem ze składem komisji rewizyjnej. Nie jest to jednak sytuacja, w której zawinił.

– Kilkukrotnie wnosiłem tę sprawę na kolejne sesje. Zgodnie z prawem członkiem komisji powinien zostać kandydat wskazany przez klub. Jego kandydaturę muszą przegłosować jednak radni. Ci, kilkukrotnie nie zgodzili się na kandydata i wskazali innego członka klubu. Na to z kolei nie chcieli się zgodzić członkowie klubu – wójt tłumaczy zawiłości sprawy. – To sytuacja patowa. Spokojnie ją jednak wyjaśniamy. Odpowiednie dokumenty i wyjaśnienia dostarczymy także wojewodzie. 

normalny
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

normalny
normalny (7 grudnia 2016 o 19:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
p. JAKUBOWSKI przed napisaniem komentarza poznaj jak jest faktycznie w RG i komu o co chodzi ,pogadaj ryszardem on powie jak jest
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzie przez 1,5 roku był radca prawny przecież gmina mu płaci z pieniędzy publicznych pensie i to nie małą. Chyba myśli, że płaci mu Wójt.
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 09:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To dobrze, że w naszym województwie jest taka ,,Fundacja Wolności", która społecznie kontroluje przestrzeganie prawa na różnych szczeblach organów władzy publicznej, w interesie obywateli. Społeczeństwu trudno jest walczyć z koterią, która się tworzy najczęściej wtedy gdy przedstawiciele samorządu zasiadają dłużej niż dwie kadencje.
Rozwiń
krzysztof.jakubowski
krzysztof.jakubowski (5 grudnia 2016 o 23:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziękuję. W tej gminie sytuacja jest oczywista - statut zawiera niezgodne z prawem zapisy, a większość w Radzie Gminy dwukrotnie uniemożliwiła opozycji wskazanie swojego przedstawiciela do komisji rewizyjnej. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, każdy klub radnych, nawet opozycyjny, ma prawo mieć swojego kandydata do komisji rewizyjnej (wybranego przez siebie).
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 14:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po raz kolejny powtórzę: BRAWO FUNDACJA WOLNOSCI i będę powtarzać do znudzenia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!