środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Komunikacja trafi w prywatne ręce

  Edytuj ten wpis

Radni Zamościa ustalili już harmonogram działań, które mają doprowadzić do prywatyzacji Miejskiego Zakładu Komunikacji. Zgodnie z założeniami, wszystko ma być gotowe do końca przyszłego roku.

Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa prosił radnych, by pozytywnie przegłosowali ten harmonogram, bo zaproponowana w nim przyszłość MZK jest szansą zarówno dla tego przedsiębiorstwa, jak i dla mieszkańców miasta. Wspomniał, że zgodnie z przepisami unijnymi samorząd nie może, jak to było wcześniej, bezpośrednio finansować MZK, dlatego trzeba znaleźć dla niego inny wariant. – Nie możemy również sztucznie zawyżać dopłat z budżetu miasta do ulg za przejazdy dla zakładu – mówi Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa.
Nie jest tajemnicą, że miejskiej komunikacji potrzebne jest doinwestowanie. Pieniądze muszą się znaleźć, chociażby na wymianę taboru.
– Od siedmiu lat zakład nie kupił ani jednego autobusu i jest to ostatni moment, by to zmienić – przekonywał podczas poniedziałkowej sesji Krzysztof Litwin, prezes MZK.
Wspomniał też o możliwości zakupu używanych autobusów, które są znacznie tańsze od nowych, a jeszcze w dobrym stanie. Wkrótce jeden pojazd z drugiej ręki ma być sprowadzony do Zamościa na testy.
Obecni podczas poniedziałkowych obrad pracownicy MZK nawoływali radnych do odrzucenia harmonogramu.
– Czy prywatyzacja zakładu ochroni miejsca pracy? Co miasto zrobiło, by poprawić sytuację MZK? – pytał Marek Ziarkiewicz, szef Związku Zawodowego Pracowników. Wspomniał, że w MZK realizowany jest program restrukturyzacji, w wyniku którego z pracy w przedsiębiorstwie odeszło już 40 osób, a załoga zrezygnowała z trzynastek i nagród jubileuszowych.
– Ten harmonogram działań nie przekonuje nas co do celów prywatyzacji. Proszę radnych, by na podejmowane przez nich decyzje nie miały wpływu ambicje polityczne i układy – dołączył się Mirosław Marszalec, szef zakładowej „Solidarności”. Według niego, szansą dla MZK byłoby np. dopuszczenie do spółki ościennych gmin.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!