sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Ksiądz oddał na szkołę ponad 200 tys. zł oszczędności. Kuria go przeniosła. Przez donosy?

Dodano: 3 września 2015, 13:30

– Jak trzeba było wymieniać okna to sprzedał swój ciągnik – opowiada Tadeusz Sałamacha, dyrektor szkoły
– Jak trzeba było wymieniać okna to sprzedał swój ciągnik – opowiada Tadeusz Sałamacha, dyrektor szkoły

Ksiądz, który wydał wszystkie swoje oszczędności na remont podstawówki w Gdeszynie koło Zamościa, został przeniesiony do innej parafii. Kuria przez trzy lata dostawała na niego donosy. Wieś nie ma wątpliwości – to próba likwidacji szkoły.

Artykuł premium
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni
jurek
Gość
Gość
(42) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jurek
jurek (21 września 2015 o 12:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W sumie normalną rzeczą jest to, że kapłani są przenoszeni z parafii na parafię. Jednakże przymiotem urzędu proboszcza jest stałość. Jeśli lud ma dobrego pasterza, nie należy go zmieniać, jeżeli nie istnieje ku temu wyraźna przesłanka. W Gdeszynie pewne osoby działały od dawna by księdza usunąć, gdyż im jego społeczne zaangażowanie nie odpowiadało.
Ks. Ryszard wyłamywał się zawsze, prowadząc właściwie duszpasterstwo i podwyższając poprzeczkę swoim kolegom, którzy często wolą brać, a nie dawać. Starał się, by inwestować w swoich parafian, zwłaszcza dzieci i młodzież. Zamiast wysyłać prezenty dla kurialistów, wspomagał to by spełnić niesioną przez lata prośbę ludu śpiewaną w pieśni "My chcemy Boga", gdzie chcą go "w książce, szkole..." Bo tak jak z ambony, tak też poprzez szkołę młodemu pokoleniu przekazywane były uniwersalne wartości etyczno-moralne wsparte wartościami chrześcijańskimi. W oczach kurii przez to więcej tracił, niż zyskiwał.
Ks. Ryś jak przyszedł do Gdeszyna, wielu jego kolegów śmiało się, że to bardziej kara niż nobilitacja. Parafia była zaniedbana, kościół ledwo co wzniesiony. Proboszczowie ostatnimi czasy różni i długo nie zarządzający, do ludzi z dystansem. Ks. Ryszard nie rozkazywał z ambony, tylko sam podkasywał rękawy i brał się do roboty razem z ludźmi. Wystarczy popatrzeć jak dzięki jego inicjatywom na plus zmienił się przez te lata Gdeszyn. Oczywiście co niektórym postkomuchom to się nie podobało i mu kłody pod nogi rzucali. Gmina też łakomie patrzyła na odnowioną przez społeczeństwo szkołę i ktoś miał interes w tym, by te donosy pisać. "Jest bowiem napisane: Uderzę pasterza, a rozproszą się owce." (Mk 14,27). Komuś zależy by dobre dzieła zniweczyć i spieniężyć, a kościół i wiarę zepchnąć na plan dalszy, na margines.
Obecnie ks. Ryś został proboszczem parafii Tuczępy (jeszcze uboższej jak Gdeszyn), gdzie czeka go wiele pracy. Możliwe, że biskupi wiedząc o jego wojskowej służbie w jednostce komandosów, a zarazem znając silną wiarę i charyzmat kapłański specjalnie wysyłają go tam, gdzie jest ciężko. Wiem, że ks. Ryszard i w Tuczępach da radę społeczność zaangażować i dobre dzieła rozpoczynać i doprowadzać do końca. On nie patrzy za pieniędzmi dla siebie, za kurialnymi układami i wygodnym życiem, ale służy Bogu i ludziom, w których dostrzega jako nieliczny z księży odbicie Boga i im służy swoją pracą, czasem i zdrowiem. I przez to jest solą w oku i wyrzutem sumienia dla tych swoich kolegów, którzy dzięki święceniom zamiast nabrać pokory obrośli w faryzejskie piórka i czekają na intratne parafie, kanonickie peleryny, sygnety i tytulaturę dla podniesienie swojego ego. Ks. Ryś tego nie potrzebuje, bo jako Boży Komandos robi to, co kapłan robić powinien, bo z ludu wzięty dla ludu przeznaczony został i przychodzi do parafii służyć, a nie po to aby mu służono. On stoi po tej stronie, gdzie stał Jezus Chrystus, zaś wielu księży-książąt stoi tam, gdzie stali faryzeusze. Dlatego też należy pogratulować parafianom z Tuczęp, bo dostali wspaniałego duszpasterza, który zbliży ich i do Chrystusa i do siebie wzajemnie, by w parafii zapanowała prawdziwa jedność. Miejmy nadzieję, że tam komuchy mu kłód pod nogi rzucać nie będą. A Gdeszyn? No cóż, za kilkadziesiąt lat będzie ks. Ostasza wspominał z takim sentymentem jak ks. Sokoła, błog. ks. Pisarskiego, czy ks. Stysło. Jak będzie, czas pokaże - po owocach poznamy.

Człowieku czy Ty wiesz co piszesz ks.Ryszard tak skłócił wieś, że mało kto ze sobą rozmawia. Nowego proboszcza nie było komu powitać,ponieważ bali się ks.Rysia. Piszesz, że przybliży ich do Chrystusa jeżeli będą robili co im powie to będzie dobrze. Każdy kto się mu przeciwstawi będzie oszkalowany przez ks.Rysia na niedzielnym kazaniu. Czy byłes na odpuście 15 sierpnia? Kazanie o miłości to powiedział dopiero ks.dziekan bo ks.Ryszard ział tylko nienawiścią do tych którzy się mu sprzeciwili. Na początku gdy tylko przyszedł do Gdeszyna mówił pięknie o Bogu, miłości a co się póżniej stało? Jak się mają nauki kościoła o przebaczaniu w Jego przypadku?

Rozwiń
Gość
Gość (13 września 2015 o 20:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja też dzisiaj byłam na mszy a msza od mszy niczym się nigdy nie różni bo nie jest odprawiana od tyłu,a co do ewangelii to zawsze jest jednakowa we wszystkich kościołach danej niedzieli co tylko to może być inne kazanie a tutaj było zawsze jak nie o diabłach to o szatanach lub wyzywania ludzi z przed ołtarza.Teraz jest super i oby tak dalej
Rozwiń
Gość
Gość (13 września 2015 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Byłam dzisiaj w kościele i dowiedziałam się że są komentarze na temat artykułu o ks. Ryszardzie naszym byłym proboszczu i powiem szczerze że ja jestem przerażona tę nienawiścią jaka jest skierowana pod jego adresem . Nie mogę w to uwierzyć że to piszą mieszkańcy Gdeszyna . Dzisiejsza msza niczym się nie różniła od tych które odprawiał ks. Ryszard,powiem że ja lepiej się czułam na nich bo były dla mnie bardziej bogate w treści ewangeliczne a to że się różnią to tym że że nie ma organisty tylko dwóch starców wydziera się jak by ich obdzierano ze skóry obdzierano. nie zauważyłam też licznej frekwencji ,powiedziała bym że jest nawet mniej ludzi ,należy przy tym zauważyć że pewne małżeństwo powróciło z duszpasterskiego turne i wreszcie może ostęntacyjnie iść do komunii.Szkoda mi bardzo ks. Ryszarda tyle dla nas uczynił i nasze podpisy 370 nic nie znaczyło wobec 14 i to w tym 8 spoza parafii. Widać że kuria nie lubi takich księży jak nasz kochany ks. Ryś. Gorąco księdza pozdrawiam i modlę się w intencji księdza . Barbara .
Rozwiń
dawny ministrant
dawny ministrant (8 września 2015 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ekspercie od  szopek  prwada jest  taka żę dzieki ks. Ryszardowi od  4 lat  47 dzieci ma szkołę .a ok 14 osób ma pracę a Ty co uczyniłeś  wspólnie  ze szkieletorem tylko Was  stać na opluwanie i  anonimowość śmieszny  bohater  przez "ch" karykatuura  człowieka  podobnie  jak ten złoto włosy   dziedzić  pseudobizmesmen.

Po pierwsze, Ty też wypowiadasz się anonimowo. Po drugie- dzięki ks. Ryszardowi kilka osób straciło pracę i jedna osoba rękę. Po trzecie, to Ty ziejesz jadem i opluwasz (szkieletor? złotowłosy dziedzic?)  Po czwarte- rozmawiam z ludźmi i wiem, kto jeździł i pisał. Były to nawet kilkunastoosobowe delegacje i były tam przedstawione wyłącznie fakty. Po piąte - dzięki nowemu Proboszczowi w kościele odbywają się normalne nabożeństwa. Cieszę się, że wreszcie doszło do odwołania, choć szkoda, że tak późno.

Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2015 o 23:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"kuło w oczy"? "w Tuczępiu" a nie w Tuczępach? Co pani autorka dostała na maturze z polskiego?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (42)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!