niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Ksiądz pedofil trafi za kraty. Sąd Najwyższy oddalił wniosek o kasację

Dodano: 24 września 2016, 18:43

Przeciwko karze w zawieszeniu dla proboszcza protestowali w ubiegłym roku członkowie organizacji SNAP, skupiającego ofiary księży-pedofilów, a także fundacji „Nie lękajcie się” walczącej o prawa pokrzywdzonych przez duchownych (fot. archiwum)
Przeciwko karze w zawieszeniu dla proboszcza protestowali w ubiegłym roku członkowie organizacji SNAP, skupiającego ofiary księży-pedofilów, a także fundacji „Nie lękajcie się” walczącej o prawa pokrzywdzonych przez duchownych (fot. archiwum)

Stanisław G., były proboszcz parafii w Kalinówce w powiecie zamojskim, trafi jednak do celi. Tak zdecydował sąd. Wcześniej duchowny został skazany na 3 lata więzienia za molestowanie dziewczynek, które przygotowywał do I Komunii Świętej.

Duchowny powinien trafić za kraty już w maju. Stanisław G., złożył jednak wniosek o odroczenie wykonania kary ze względu na stan zdrowia. Wczoraj zamojski sąd rozstrzygnął sprawę.

– Wniosek nie został uwzględniony. Oznacza to, że Stanisław G. powinien niezwłocznie stawić się w zakładzie karnym – mówi sędzia Mariusz Firek, przewodniczący Wydział VIII Wykonywania Orzeczeń Sądu Rejonowego w Zamościu.

Stanisław G. robił przed laty karierę naukową. Zdobył tytuł doktora, wykładał na uczelni. Później trafił do parafii w Kalinówce i podstawówki w pobliskich Sulmicach. We wrześniu ub. r. uczennica trzeciej klasy opowiedziała mamie o molestowaniu przez duchownego. Rodzice dziewczynki natychmiast powiadomili prokuraturę. Sprawa nabrała rozgłosu, kiedy śledczy zaczęli rozsyłać rodzicom innych dzieci wezwania na przesłuchanie. Obecny na nich psycholog ocenił, że dziewczynki nie mają tendencji do konfabulacji.

Ostatecznie śledczy z zamojskiej prokuratury postawili księdzu pięć zarzutów dotyczących dopuszczenia się tzw. innych czynności seksualnych z osobami poniżej 15. roku życia. Każdy zarzut dotyczył innej dziewczynki. Duchowny przyznał się do trzech zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Z ustaleń śledczych wynika, że obmacywał uczennice i wkładał im ręce pod bieliznę. Do molestowania dochodziło podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej. Zarówno w szkole, jak i w kościele.

Po wybuchu afery Stanisław G. został zawieszony w obowiązkach katechety. Kiedy ruszył proces kuria zamojsko-lubaczowska odsunęła księdza od nauczania religii i posługi kapłańskiej w parafii w Kalinówce. Stanisław G. jako rezydent trafił do parafii św. Mikołaja w Hrubieszowie.

Duchownemu groziło do 12 lat więzienia. W październiku ub. r. Sąd Rejonowy w Zamościu skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, dozór kuratora, 3 tys. zł grzywny oraz dożywotni zakaz pracy z dziećmi.

Prokuratura uznała, że wyrok jest rażąco łagodny i złożyła apelację. Sąd Okręgowy w Zamościu skazał księdza na 3 lata bezwzględnego więzienia. Zakazał mu również kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich na mniej niż 50 metrów.

Wyrok jest prawomocny. Sąd Najwyższy oddalił niedawno wniosek o kasację.

Skazanie księdza nie oznacza końca sprawy. Śledczy zajmują się jeszcze Kunegundą Węcławik, byłą dyrektor szkoły w Sulmicach. To efekt zawiadomienia złożonego przez rodziców uczniów. Zarzucają oni pedagog niedopełnienie obowiązków. Utrzymują, że kobieta już kilka lat przed wybuchem skandalu wiedziała o skandalicznym zachowaniu księdza. Sprawę będzie teraz wyjaśniać prokurator.

Użytkownik niezarejestrowany
KZ NSZZ
jOOj
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 września 2016 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dyrektorka powinna odpowiedzieć za współudział!!! Ale ten strach przed sutanną??? Czyż nie inni naiwniacy co też czarnych zboczków kryjecie?!
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. i ASC (25 września 2016 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5 i 6 ) Resztę obejmije PiS – lamowska CENZURA!
Rozwiń
jOOj
jOOj (25 września 2016 o 09:56) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
do "odpowiedzialnego obywatela: czy zdajesz sprawę że prostytułujesz się i wspierasz instytucję tolerującej pedofilię i inne zboczenia, instytucji która mordując, paląc i grabiąc (a pewnie i gwałcąc..) w wyprawach "krzyżowych" stała się najbogatszą inst. świata a co za tym idzie mającą wpływ na polityke globalną co wykorzystuje do dalszego bogacenia i podbijania kolejnych krajów (głównie obecnie w Afryce), instytucji która od ponad 1000 lat okupuje Polske i przejmuje kolejne grunty, majątki i umysły takich jak ty w zaciasnych beretach umysłowych... pachołków, sługusów watykanu... Czy wiesz że w Polsce jest Kościół Polsko Katolicki niezależny od rzymsko katolickiego...? 
Rozwiń
pEDZIO
pEDZIO (25 września 2016 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co on PEDO?
Rozwiń
lu
lu (25 września 2016 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ty nie jestes odpowiedzialny obywatel, ty jestes po***y sluchacz ojca dyrektora
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!