wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Ksiądz rozgrzeszony

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 listopada 2004, 22:12

Oskarżony o bicie uczniów ksiądz ze Strzyżowa na Zamojszczyźnie może spokojnie dalej uczyć religii w miejscowym gimnazjum. Komisja dyscyplinarna dla nauczycieli ukarała
go jedynie naganą z ostrzeżeniem.

W styczniu ubiegłego roku Dziennik opisał historię 14-latka, który oberwał od księdza za to, że na lekcji religii jadł chipsy. Chłopiec poskarżył się dyrektorowi. Koledzy pokrzywdzonego potwierdzili, że katecheta używał siły także wobec innych uczniów. Sprawą zajął się prokurator. Ustalił, że ksiądz naruszył nietykalność cielesną jeszcze dwóch gimnazjalistów: jednego z nich bił dziennikiem szkolnym, a drugiego pięścią po głowie. W kwietniu Sąd Rejonowy w Hrubieszowie umorzył jednak warunkowo na dwa lata postępowanie karne przeciwko 39-letniemu księdzu Romanowi K. Zobowiązał go do wypłacenia dwóm uczniom 2 tysięcy zł w ramach rekompensaty. Obrońca oskarżonego wniósł apelację do Sądu Okręgowego, ale ten utrzymał wyrok w mocy.
W styczniu 2003 roku katecheta w rozmowie z nami przyznał, że go poniosło. Przed sądem mówił już co innego – nie przyznał się do winy. Po uprawomocnieniu się wyroku sądu, rzecznik dyscyplinarny dla nauczycieli przy wojewodzie lubelskim wznowił postępowanie dyscyplinarne wobec księdza. Domagał się zwolnienia go z pracy. Ale księdzu się upiekło. – Komisja pierwszej instancji uznała winę katechety i wymierzyła mu karę dyscyplinarną, czyli naganę z ostrzeżeniem – powiedziała nam wczoraj Zofia Źrałka, rzecznik dyscyplinarny dla nauczycieli przy wojewodzie lubelskim.
Po trzech latach nienagannej pracy kara ulegnie zatarciu. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Od decyzji komisji można odwołać się do ministra oświaty. Rzecznik Źrałka jeszcze nie wie, czy skorzysta z tej możliwości. – Do uprawomocnienia decyzji jest jeszcze kilkanaście dni. Mam czas na zastanowienie.
Mimo że wyczyn nie przysporzył księdzu sławy, cały czas pracuje w szkole. Dyrektor gimnazjum Elżbieta Denys nie ma do niego zastrzeżeń. – Dobrze wywiązuje się z obowiązków, współpracuje z gronem pedagogicznym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!