piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Kto może używać herbu Zamościa? Radni kontra mieszkańcy

Dodano: 10 stycznia 2017, 20:33
Autor: ask

Zamojscy radni nie chcą, żeby Wojewódzki Sąd Administracyjny zajmował się uchwałą dotyczącą zasad używania herbu Zamościa. Przepis dotyczący niekomercyjnego używania herbu na terenie miasta zaskarżyło pod koniec listopada „Stowarzyszenie Zamość – nasz wspólny dom”.

We wrześniu ubiegłego roku radni podjęli uchwałę, na mocy której herb jest własnością miasta i podlega ochronie, jako jego dobro osobiste. Nieodpłatnie, ale tylko w ramach wykonywanych obowiązków, mogą go wykorzystywać radni, pracownicy samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne miasta oraz służby miejskie.

Zgodę na jego wykorzystywanie komercyjne, ale też bezpłatne, mogą uzyskać inne podmioty wykonujące działalność o szczególnym znaczeniu dla Zamościa lub zajmujące się działalnością promocyjną. Zabrania się natomiast używania herbu dla działalności sprzecznej z prawem i zasadami współżycia społecznego lub dobrymi obyczajami. Prezydent może przy tym w każdej chwili zakazać używania herbu, jeśli jest on wykorzystywany w sposób, który np. naraża prestiż i interesy miasta.

Przepis skrytykowali członkowie „Stowarzyszenia Zamość – nasz wspólny dom”, którzy wezwali Radę Miasta Zamość do usunięcia niesprawiedliwego – ich zdaniem – prawa. Ponieważ nie otrzymali żadnej odpowiedzi, złożyli skargę do sądu. Podkreślali w niej m.in., że herb jest własnością publiczną i jakiekolwiek próby ograniczania jego używania przez mieszkańców gminy jest całkowicie bezpodstawne. Zwłaszcza, że uchwała zamojskich radnych obowiązuje tylko na terenie miasta.

– Oprócz niewłaściwej podstawy prawnej najbardziej zaniepokoiło nas to, że zwykli mieszkańcy miasta chcący wykorzystać herb, np. publikując go na portalu społecznościowym, muszą prosić o zgodę prezydenta – mówiła nam Diana Sawicka, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia. – Mieszkańcy Lublina, czy Chełma mogą to robić natomiast bez żadnych ograniczeń. To absurdalne.

Skargą zajęli się teraz zamojscy radni (to za ich pośrednictwem Stowarzyszenie złożyło skargę do sądu – red.), którzy wnoszą do WSA o oddalenie lub odrzucenie skargi w całości.

– Współpraca na linii radni-mieszkańcy nie wygląda tak jak powinna – komentuje Łukasz Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia. – Początkowo radni zlekceważyli nasze wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Teraz z kolei dziwi nas zmiana stanowiska wielu radnych. W odpowiedzi na skargę niemal jednogłośnie, bo tylko jedna osoba się wstrzymała od głosu, wnoszą o oddalenie lub odrzucenie skargi. A przecież podczas głosowania część radnych była przeciwna uchwale w takiej formie. Teraz zmienili zdanie i ustali, że uchwała jest dobra? – pyta. 

Czytaj więcej o: Zamość herb
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 stycznia 2017 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Problem tkwi w ambicjach i narastającym konflikcie rady miasta z prezydentem i jego otoczeniem. I stąd nie do końca przemyślany (pewnie nie ostatni) pomysł z koncesjonowaniem prawa do herbu.
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2017 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najgorsza Rada w historii Zamościa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!