poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Kwesty na Zamojszczyźnie. W Zamościu zebrano ponad 13 tys. zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 listopada 2009, 12:57

Jak co roku kwesty na odnowę i rekonstrukcje zabytkowych nagrobków odbywały się w niedzielę się w Łukowej (powiat biłgorajski), Hrubieszowie, Zwierzyńcu i Zamościu. Pieniądze do puszek zbierały osoby publiczne, także dziennikarze, harcerze i wolontariusze. Liczył się każdy grosz.

Dwa lata temu, podczas pierwszej zamojskiej kwesty na cmentarzu parafialnym zebrano ponad 13 tys. zł. Rok później pieniędzy było jeszcze więcej, bo ponad 16 tys. zł.

W tym roku na nekropolii przy ul. Peowiaków w Zamościu znowu pojawili się ludzie z puszkami, by zbierać do nich pieniądze na renowację najcenniejszych zabytków.

– Na razie jest skromnie, ale pora jest dość wczesna, więc do wieczora na pewno do puszek trafi więcej pieniędzy – mówił nam w niedzielne przedpołudnie Andrzej kędziora, jeden z kwestujących.

Do trzymanej przez niego puszki pieniądze wrzuciła Irena Rayss z Zamościa.

– Wcześniej wielokrotnie spotykałam się z takimi akcjami. Dziwne, że w Zamościu zorganizowano ją tak późno, ale dobrze, że miasto w ogóle dorosło do tego przedsięwzięcia – powiedziała nam zamościanka.

Ostatecznie, po zliczeniu pieniędzy z wszystkich puszek, okazało się, że w tym roku trafiło do nich dokładnie 13 tys. 625 zł i 86 groszy.

Kwesta na cmentarzu w Łukowej (powiat biłgorajski) odbywała się już po raz ósmy. Będzie kontynuowana również dzisiaj. Jej organizatorzy liczą, że uda się zgromadzić co najmniej ponad 10 tys. zł.

– Bo w zeszłym roku zebraliśmy ok. 9 tys, a już tradycją stało się, że z roku na rok do puszek trafia o tysiąc złotych więcej – mówi Wiesława Kubów, dyrektor miejscowego GOK.

W zbiórkę pieniędzy zaangażowało się się w tym roku ok. 30 osób. Będą kwestować jeszcze dzisiaj do godziny 14.

Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie organizuje kwestę po raz piąty.

– Do tej pory udało się nam zebrać w sumie około 30 tys. złotych, co pozwoliło na odnowienie 14 zabytkowych nagrobków – mówi Włodzimierz Piątkowski, przewodniczący komitetu.

W tym roku kwesta przed cmentarza parafialnego przy ul. Kolejowej i Nowej zaplanowana została na 1 i 2 listopada.

W Zwierzyńcu listopadowa zbiórka pieniędzy odbyła się już po raz czwarty. Odwiedzający miejscowy cmentarz w sobotę i w niedzielę wspomagali konserwację mogiły dziecka – Lesia Mańkowskiego z 1917 roku.

Towarzystwo Miłośników Zwierzyńca wybierając ten pomnik kierowało się jego walorami artystycznymi. Przedstawia on aniołka stąpającego po obłoku i sypiącego kwiatki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kot
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kot
kot (16 listopada 2009 o 20:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepsze nagrobki i najwyższa jakość to firma "Popielec" Płoskie 5, 22-400 Zamość robiłem tam nagrobek i ceny były lepsze niż u konkurencji sprawdźcie! Ich strona internetowa to www.nagrobki.wordpress.com Polecam!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!