poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Łaszczów: W starej karczmie będą książki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 września 2011, 17:49

Tam ka wyglądać karczma w Łaszczowie po zakończeniu inwestycji (Wizualizacja UM Łaszczów)
Tam ka wyglądać karczma w Łaszczowie po zakończeniu inwestycji (Wizualizacja UM Łaszczów)

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy odbudowie przedwojennej karczmy w Łaszczowie. Zrekonstruowana zostanie także wieża z zegarem.

W zeszłym tygodniu wyłoniono wykonawcę. Przetarg wygrała firma z Tomaszowa Lubelskiego, która spośród 9 oferentów przedstawiła najkorzystniejszą ofertę.

– Prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku – mówi Rafał Swatowski, sekretarz miasta Łaszczów.

Budynek karczmy, a raczej to, co z niego pozostało, stoi przy ul. Krótkiej, obok głównego placu miejskiego. To właśnie tam przed II wojną światową koncentrowało się życie miasteczka. Władze gminy postanowiły przywrócić karczmie dawną świetność. W ramach projektu wybudowane zostaną podcienia i wieża widokowa z zegarem, odtworzony zostanie także charakterystyczny dach.
Inwestycja pochłonie 1 mln 230 tys. zł. Większość pieniędzy pochodzić będzie z funduszy unijnych.

Przypomnijmy, że Zarząd Województwa Lubelskiego przeznaczył dodatkowe 37 mln zł na unijny konkurs dotyczący rewitalizacji terenów miejskich. Skorzysta na tym m.in. samorząd Łaszczowa. Przyznana dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach działania rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich pokryje 70 proc. kosztów całej inwestycji. Resztę trzeba będzie dołożyć z budżetu miasta i gminy.

Po kompleksowej modernizacji do karczmy przeniesie się łaszczowiecka biblioteka, która obecnie znajduje się w budynku szkoły podstawowej. Znajdzie się tam również miejsce na Punkt Informacji Turystycznej, w podcieniach odrestaurowanego budynku będą mieścić się dwa spore sklepy. – Ponadto uporządkowany zostanie najbliższy teren, wykonane zostaną parking i oświetlenie – opowiada sekretarz Swatowski.

Inwestycja ma być gotowa w połowie przyszłego roku.

Przypomnijmy, że Łaszczów jest od 1 stycznia ub. roku trzecim – po Tomaszowie Lubelskim i Tyszowcach – miastem w powiecie tomaszowskim i 42 w województwie lubelskim. Starania o odzyskanie utraconych po powstaniu styczniowym praw miejskich trwały kilka lat. Po scaleniu pięciu miejscowości – Łaszczowa, Kolonii Łaszczów, Podhajec, Czerkas oraz Domaniża – najmłodsze na Lubelszczyźnie miasteczko liczy około 2300 osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!