poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Laur konserwatorski za renowację kaplicy w Katedrze i Bramy Szczebrzeskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 czerwca 2010, 10:44

Parafia katedralna w Zamościu dostanie dzisiaj Laur Konserwatorski za konserwację wnętrza kaplicy Ordynackiej. Także magistrat ma powody do zadowolenia. Uznanie konserwatorów wzbudził remont Bramy Szczebrzeskiej. Ale to dopiero początek prac.

– Nasza świątynia naprawdę zasługuje na uznanie – mówi skromnie ks. Czesław Grzyb, zasłużony proboszcz parafii katedralnej p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu. – Ale wiele jeszcze pracy przed nami…

Kaplica Ordynacka (Zamoyskich) jest wyjątkowo okazała. Są tam wspaniałe, barokowe sztukaterie włoskiego mistrza Jana Baptysty Falconiego, wykonana z czarnego marmuru płyta nagrobna Jana Zamoyskirgo oraz m.in. wspaniały, wykonany z białego marmuru nagrobek ordynata Tomasza Zamoyskiego.

Dopiero teraz można je podziwiać w pełnej krasie.

Kompleksową konserwację i restaurację wyposażenia i wystroju kaplicy przeprowadzono w latach 2008-2009. Pieniądze na ten cel dało m.in. ministerstwo kultury, MSWiA, lubelski konserwator zabytków oraz zamojski UM. Nie zawiedli też parafianie.

Parafia katedralna w Zamościu dostała właśnie za niego prestiżowy Laur Konserwatorski 2009. Uroczystość odbędzie się dzisiaj.

Ale w zamojskiej Katedrze ruszyły właśnie poważniejsze prace. Dach świątyni zostanie podniesiony o kilka metrów i pokryty ceramiczną dachówką. Pojawi się na nim sygnaturka. Zrekonstruowane zostaną także unikatowe attyki i zrzucone przez zaborców zdobienia. Zaplanowano też m.in. wymianę okien.

Remont pochłonie ok. 11 mln 247 tys. zł. Ponad 7,8 mln zł udało nam się pozyskać z UE. Resztę dopłaci parafia. Roboty zakończą się w listopadzie 2012 r.

– Zaczęliśmy właśnie stawianie rusztowań… – tłumaczy ks. Czesław Grzyb. – Naprawdę sporo pracy jeszcze przed nami.

Nie tylko zamojscy duchowni mają powody do zadowolenia. Laur Konserwatorski otrzymał także miejscowy magistrat.

Uznanie wzbudził także remont i konserwacja Bramy Szczebrzeskiej wraz z sąsiednią wartownią.

Ten dotychczas zaniedbany i niepozorny zabytek już stał się wielką atrakcją turystyczną Starego Miasta.

W IX edycji międzynarodowego konkursu "na najlepszą inwestycję budowlaną w Unii Europejskiej zamojscy urzędnicy wywalczyli najważniejsze trofeum: Kryształową cegłę. Teraz przyszła kolej na kolejną nagrodę.

– To potwierdzenie, że prowadzone przez nas remonty są zgodnie ze sztuką konserwatorską – mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Także dlatego te laury są dla nas wyjątkowo cenne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
STYX
pepe
QWAZOL
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

STYX
STYX (9 czerwca 2010 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie szkoda kasy na takie "przedsięwzięcia"???
Rozwiń
pepe
pepe (8 czerwca 2010 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiedziałem że są jeszcze ludzi tak naiwnie myślący, albo po prostu nie znający się na niczym. Tylko wojować i szerzyć nienawiść.
Rozwiń
QWAZOL
QWAZOL (8 czerwca 2010 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bóg nie wymaga od nas luksusów, tylko skromności, także te miliony złotych powinny być przeznaczone na bardziej przyziemne sprawy,niż upiększanie świątyń.
Dziś tysiące ludzi by nie cierpiało z tego powodu ,że nie było pieniędzy na zabezpieczenie wałów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!