Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

5 sierpnia 2009 r.
13:19
Edytuj ten wpis

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu: Święto kina i kinomanów

Autor: Zdjęcie autora (ak)
0 0 A A

Ta odbywająca się od 10 lat w Zwierzyńcu impreza nie ma sobie równych. Dwa lata temu Letnia Akademia Filmowa została uznana za Krajowe Wydarzenie Filmowe roku 2007 w Polsce, zdobyła też nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od piątku 7 sierpnia do niedzieli 16 sierpnia Zwierzyniec znowu stanie się stolicą kina.

Jak w telegraficznym skrócie przedstawić takie wydarzenie? Spróbujmy. LAF to ponad 300 filmów z całego świata wyświetlanych przez 10 dni na sześciu ekranach.

I tak już po raz 10 w niewielkim Zwierzyńcu na Roztoczu. Tegoroczny jubileusz stanie się okazją nie tylko do sentymentalnych wspomnień.

– Będzie to bardziej pretekst do filmowych podróży w czasie. Ale również do spotkań z tym, co oferuje dziś kino światowe – zachęca Gabriela Żuk z biura prasowego LAF.

Ale to nie wszystko, bo w ramach imprezy będą się odbywać także wykłady, seminaria, spotkania z twórcami i dyskusje.

Znajdzie się też coś dla najmłodszych miłośników X muzy, którzy zabrani zostaną w Filmowe Eko-Podróże. – Dla dzieci przewidzieliśmy opiekę wykwalifikowanych pedagogów, wycieczki, zabawy oraz oczywiście filmy – precyzuje Gabriela Żuk.

Impreza rusza w piątek i potrwa ponad tydzień. Godzinowy program wszystkich projekcji i spotkań poznamy lada dzień. Dziś możemy "z grubsza” zaprezentować, co będzie w tym roku do zobaczenia w Zwierzyńcu.

W tym roku na LAF-ie:

RETROSPEKTYWA FILMÓW PUPI AVATIEGO
Autorska retrospektywa znakomitego włoskiego reżysera, który pozostaje u nas niemal całkowicie nieznany. Chcemy przynajmniej po części naprawić ten błąd i niechybnie udowodnić, że Avati jest w prostej linii spadkobiercą i kontynuatorem najlepszych tradycji włoskiego kina.
PUPI AVATI oraz ANTONIO AVATI - producent filmowy i scenarzysta – będą gośćmi tegorocznej Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Już w czwartek 13.08.09 w kinie "Skarb”, po pokazie ich dwóch ostatnich filmów: Ojciec Giovanny i Przyjaciele z baru "Margherita” odbędzie się spotkanie z twórcami.

POCIĄGI PRZEZNACZENIA
Cykl filmów o podróżowaniu, magii kolei i dworców kolejowych tworzących magiczny splot, za którym kryją się wyprawy w nieznane, rozstania i powroty, dramaty i sinusoidy uczuć. Jazda pociągiem niesie też ze sobą metaforę przemijania.

STRONNICZA HISTORA POLSKIEGO KINA
100-lecie kina polskiego to dobra okazja do przedstawienia mniej znanego oblicza naszej kinematografii. Zaprezentujemy filmy zapomniane, odrzucone lub zlekceważone w momencie premiery przez widzów i krytyków, które nie trafiły w swój czas. Po latach ujawniły jednak nieprzeczuwalne walory. Cyklowi towarzyszyć będzie wystawa "100 LAT POLSKIEGO FILMU. 1908 - 2008" - krótka historia filmu polskiego opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów starych recenzji, dialogów z filmów, a nawet wierszy. Wystawę z okazji jubileuszu przygotował Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową.

KINO POD OKUPACJĄ
Podczas II wojny światowej przybytki X Muzy znalazły się na cenzurowanym. Przywódcy Polski Podziemnej nawoływali do ich bojkotu, a uczęszczanie do kina uchodziło za akt niepatriotyczny. Po wojnie, filmy wyświetlane podczas okupacji zostały obłożone anatemą i spoczęły w przepastnych magazynach archiwów filmowych. Dziś chcemy rzucić trochę światła na tę "białą plamę”.

ROSYJSKA PANORAMA
Wiele na to wskazuje, że furtka do filmowych kontaktów z Rosją powoli się uchyla. Z jednej strony oznacza to powrót do normalności, odrzucenie reglamentacji w sferze kultury, z drugiej – możliwość naocznego przekonania się, że rosyjskie kino zasługuje na szczególną uwagę. Wszystkich zaległości nadrobić się pewnie nie da, ale jest szansa na w miarę regularne obcowanie z filmami Michałkowa, Sokurowa, Bałabanowa i ich młodszych następców.

BOHEMIAN STORIES
Optymistyczne spojrzenie na świat, podszyte wyrozumiałością dla ludzkich słabości, ciepły humor – to charakterystyczne cechy czeskiego kina, które jak co roku znów zawita do Zwierzyńca. Znajdziemy je m.in. w filmach Bohdana Slámy, Alice Nellis czy Olgi Dabrowskiej. Nieco inne filmowe oblicze naszych sąsiadów zaprezentuje "Tobruk” Václava Marhoula, epicki wojenny fresk, a nieupozowany zapis rzeczywistości przyniosą dokumenty ("René”, "Obywatel Havel”).

ODKRYWANIE AMERYKI
Filmy, które obejrzymy w Zwierzyńcu, zabiorą nas w podróż na odkrywanie nowych, filmowych terytoriów - Meksyku, Argentyny, Brazylii, Kolumbii, Chile. Kino z Ameryki Łacińskiej i Południowej poszukuje własnej formy i języka. o modzie na kino rodem z Azji, przyszedł czas na filmy z Ameryki Łacińskiej i Południowej. W tym jego siła, oryginalność i świeżość. Choć z drugiej strony – rzuca śmiałe wyzwanie tradycyjnej filmowej narracji i utrwalonym przyzwyczajeniom odbiorcy.

Z TAMTEJ STRONY TATR
Kino ze Słowacji, geograficznie nam bliskiej, pozostaje u nas znacznie mniej znane niż sąsiednich Czech. Można odnieść wrażenie, że kino słowackie nieśmiało rozwija się w cieniu kinematografii czeskiej. Ale to tylko złudzenie, wynikające z nieznajomości aktualnej produkcji słowackiego kina, o czym będzie można przekonać się w Zwierzyńcu.

JUBILEUSZ 60-LECIA WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH
Tutaj powstała polska szkoła dokumentu. Filmy Bossaka, Karabasza, Łomnickiego wprowadziły polski dokument na festiwalowe salony. Ich następcy – Piwowski, Kieślowski, Łoziński kontynuowali sukcesy polskiego dokumentu w świecie. Przypomnimy najwybitniejsze dokonania WFDiF w postaci obszernej retrospektywy.

ŚNIADANIE MISTRZÓW
Trzy poranne pokazy na LAF będą miały charakter specjalny. Wypełnią je projekcje trzech mistrzów X Muzy. Ich autorami są powszechnie znani, uwielbiani przez kinomanów reżyserzy: Miloą Forman, Woody Allen, Akira Kurosawa. Ale filmy, jakie zaproponujemy na poranne filmowe śniadanie, znane są w Polsce nielicznym. Ociągającym się ze wczesnym wstawaniem lafowiczom radzimy nastawić budziki.

ZŁOTA KOLEKCJA SPUTNIKA
ZŁOTA KOLEKCJA SPUTNIKA - KLASYKA KINA ROSYJSKIEGO jest kontynuacją Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik, który w tym roku odbędzie się już po raz trzeci w Warszawie i 23 innych miastach Polski.

RETROSPEKTYWA FILMÓW ROMANA BAŁAJANA
Jest najlepiej rozpoznawanym w świecie reprezentantem współczesnej ukraińskiej kinematografii. W swoich filmach z wielką estymą odnosi się do rosyjskiej tradycji literackiej.

PRZYSTANEK BUDAPESZT
Filmowa podróż na Węgry, kraju, który każdego roku zaskakuje widzów świeżym i nowatorskim spojrzeniem na kino. Węgierskie filmy brylują na najważniejszych festiwalach na świecie. W Zwierzyńcu przedstawimy wybór najciekawszych filmowych produkcji z ostatnich dwóch lat.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁOW NA WWW.LAF.NET.PL

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium