niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Likwidacja Prefabetu? Jest pomysł na ratowanie miejsc pracy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2015, 20:45
Autor: IAS 24

Jeśli oddział Prefabetu w Długim Kącie zostanie zlikwidowany, w jego miejsce może powstać nowy zakład, który nadal będzie produkować beton komórkowy. Chce go utworzyć miejscowy samorząd. To efekt czwartkowych rozmów z parlamentarzystami.

Obecny oddział Prefabetu w Długim Kącie zatrudnia 58 osób. Na początku lutego kupił go nowy właściciel, który następnego dnia zapowiedział jego likwidację. By ratować firmę, która w ostatnich latach została zmodernizowana i obecnie nie przynosi strat, józefowski samorząd zaproponował obniżenia kosztów, albo odsprzedanie zakładu innemu podmiotowi, ale nowy właściciel nie przyjął tych propozycji.

Od kilku dni trwają próby ratowania firmy przed likwidacją a ludzi przed bezrobociem. Burmistrz Józefowa Roman Dziura nie ukrywa, że jest zdeterminowany, by zachować miejsca pracy, ale szanse na odstąpienie od likwidacji Prefabetu w Długim Kącie i zwolnień grupowych są niewielkie.

W czwartek burmistrz rozmawiał o tym z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale wnioski nie są optymistyczne. - Okazuje się, że nie mamy prawnych możliwości, by zaskarżyć decyzję o nabyciu udziałów w Grupie "Prefabet” ani nawet występować w tej sprawie jako strona. Plany zmonopolizowania rynku przez nowego właściciela mogą jednak spełznąć na niczym, jeśli uda się powołać podmiot o nazwie Roztoczański Zakład Produkcji Betonu Komórkowego. Taką propozycję przedstawiłem podczas piątkowego spotkania z posłami, prosząc o pomoc w realizacji tego pomysłu - mówi Roman Dziura.

Parlamentarzyści zapowiedzieli, że będą wspierać tę inicjatywę i zaproponowali, że spróbują zainteresować sprawą ministra gospodarki. Spotkanie miałoby się odbyć w przyszłym tygodniu. Samorząd Józefowa będzie zabiegać o wsparcie także we władzach powiatowych i wojewódzkich, a pieniędzy na utworzenie i wyposażenie zakładu chce szukać w nowych funduszach unijnych.

- Wykwalifikowaną kadrę, która mogłaby poprowadzić firmę mamy, złoża piasku potrzebnego do produkcji też są, nawet na kilkadziesiąt lat, a i rynek zbytu nie jest najgorszy, więc nadzieja na powodzenie tej inicjatywy nie jest mała - uważa Roman Dziura. Burmistrz Józefowa zdaje sobie sprawę, że tego pomysłu nie uda się zrealizować szybko, ale jego zdaniem warto podjąć to wyzwanie. - Środki z nowej perspektywy Unii Europejskiej będą dostępne prawdopodobnie jesienią, rozstrzygnięcia konkursów można się spodziewać na początku przyszłego roku, ale w ciągu maksymalnie dwóch lat powinno się to udać - ocenia burmistrz Dziura.

Na najbliższy poniedziałek byli i obecni pracownicy Prefabetu oraz miejscowi rolnicy i inni mieszkańcy chcieli zorganizować akcję protestacyjną, ale wobec zapowiedzi rozmów w Warszawie jej termin został przełożony.
  Edytuj ten wpis
Mac
takikraj
LBL
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mac
Mac (15 lutego 2015 o 15:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
8, 2 tys brutto jest podane przez JSW i jest to srednia bez zarobkow prezesa i zarzadu. Jest to srednia wlasnie z 13, 14 pensja i deputatem.
Rozwiń
takikraj
takikraj (15 lutego 2015 o 14:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a moze Urzad Antymonopolowy powinien sie temu przyjrzec albo cos w tym rodzaju

Rozwiń
LBL
LBL (15 lutego 2015 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cytat z lokalnego portalu:
"Ze strony lokalnego samorządu padały propozycje chęci wykupienia zakładu, jednak obecny właściciel nie był zainteresowany ofertą. Z rozmów wynikało, iż chętnie sprzeda zakład, ale po zgruzowaniu zakładu w taki sposób, aby nie była możliwa tam produkcja betonu komórkowego w przyszłości."
Rozwiń
ech
ech (15 lutego 2015 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego sprzedano Prefabet jeżeli produkcja była opłacalna, a zakład unowocześniono technologicznie i kto sprzedawał ?!!! Przecież to jest typowe wrogie przejęcie ( pomimo zakupu ) z zamiarem likwidacji byłej konkurencji ! Później się mówi, że przemysł jest słaby a Polacy nie mają gdzie pracować ! Obudzi się ktoś z rządzących na wysokich stanowiskach w tym kraju czy nie ?!!! Za jakiś czas pewnie znowu będzie medialny zachwyt, nad kolejnym otwieranym marketem czy inną galerią, bo inwestor tworzy miejsca pracy ?!  

Rozwiń
Abf
Abf (15 lutego 2015 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Może teraz ludzie zauważa jaka jest nierówność w społeczeństwie. Gornicy wydobywają węgiel którego nikt nie chce kupic ale nie mozna ich zwolnić. Dostają 13,14 deputaty choć przynoszą miliardowe straty. Zaczęli strajk i od razu delegacja rządowa i 2,7mld sie znalazło. Dalej każdy Polak bedzie dokładał w podatkach ok. 250zl rocznie do górnika. A co Ci w długim Kacie to obywatele drugiej kategorii??? Dlaczego nie dostali 2 letnich odpraw czy 3 letnie płatne 75% urlopy??? Górnik w JSW zarabia 8,2 brutto miesięcznie a w Długim kacie to pewnie tyle zarabiali przez 6 miesięcy.

Skąd te dane o 8,2 brutto ? To chyba średnia z kopalni. To tak jak liczyć średnią sprzątaczki która zarabia 1,6 brutto a prezesa który zarabia 90 tys. Średnio zarabiają po 45 800 zł. Poza tym lepiej podawać kwoty netto bo 50 % z kwoty brutto państwo zabiera w podatkach

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!