środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Ludzi zmarnowali, marmury wywieźli na dacze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 listopada 2007, 18:05
Autor: BOGDAN NOWAK

Szacuje się, że podczas Wielkiego Głodu zmarło od 6 do 7 milionów Ukraińców oraz 60 tys. Polaków.

Ich pamięć będzie można w niedzielę uczcić w cerkwiach na całej Lubelszczyźnie.

Sztucznie wywołany głód miał dopomóc w przebudowie świat na komunistyczny wzór. Eksperyment się nie powiódł, ale jego efekty były przerażające. W latach 1932-1933 zamorzono na Ukrainie kilka milionów ludzi, w tym ok. 60 tys. Polaków. W sobotę na Ukrainie odbędą się pierwsze obchody Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu. Modły będą wznoszone też w cerkwiach naszego regionu.

- Jak w najżyźniejszym kraju Europy mogło dojść do wygłodzenia takiej masy ludzi? - dziwi się Włodzimierz Korszniewicz z Zamościa. - W naszych szkołach nawet małej wzmianki o tym nie było!

Korszniewicz urodził się w Zaleszczykach na zachodniej Ukrainie. Od 1977 r. mieszka w Zamościu. Jednak dopiero w Polsce dowiedział się o Wielkim Głodzie, a teraz bacznie obserwuje co w tej sprawie dzieje się na Ukrainie.

O uczczenie pamięci ofiar tej tragedii zaapelował kilka dni temu Wiktor Juszczenko. Główne obchody wyznaczono na sobotę. A rosyjskie MSZ oskarżyło Ukrainę przedstawianie historii lat 30. w krzywym zwierciadle.

- Takie stawianie sprawy nie jest dla nas niczym nowym - denerwuje się Vladimir Simulik, konserwator zabytków i architekt z Żółkwi. - U nas Ruscy wszystko pomarnowali. Marmury wywieźli na dacze, obrazy i zabytkowe tablice poniszczyli, a kamiennym świętym poucinali głowy. I nigdy się do tego nie przyznają. Tak samo jest z tym Wielkim Głodem. Polacy i Ukraińcy powinni postarać się aby prawda historyczna została ujawniona. To nasz wspólny interes.

Szacuje się, że podczas Wielkiego Głodu zmarło od 6 do 7 milionów Ukraińców oraz ok. 60 tys. Polaków. Ich pamięć będzie można uczcić w cerkwiach na Lubelszczyźnie w tę niedzielę.

- Konsul Ukrainy w Lublinie zwrócił się do nas z prośbą o wniesienie modłów za ofiary. Nie odmówiliśmy - mówi Andrzej Boublej, rzecznik prawosławnej diecezji Lubelsko-Chełmskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!