sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Machlojki były, ale sąd nie ukarał samorządowców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 stycznia 2009, 13:08

Oskarżeni o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień były burmistrz Józefowa wraz z byłym zastępcą nie pójdą do więzienia. Sąd Rejonowy w Biłgoraju warunkowo umorzył postępowanie na dwa lata próby.

Razem z b. burmistrzem Zbigniewem B. i jego zastępcą Stanisławem N. na ławie oskarżonych zasiedli Jan K., skarbnik Urzędu Miasta Józefowa, i Franciszek B., naczelnik Wydziału Infrastruktury, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Józefowa. Główny zarzut dotyczył niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień.

Osiem lat temu józefowski samorząd postanowił wybudować salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Stanisławowie. Pod koniec 2001 roku Urząd Miasta Józefowa podpisał umowę z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą, czyli Spółdzielczym Zakładem Gospodarczym w Józefowie.

Inwestycja miała być gotowa na 30 czerwca 2003 roku, ale przeciągnęła się o rok. Za ten poślizg wykonawca nie wpłacił do kasy józefowskiego magistratu ponad 784 tys. zł kar umownych z tytułu niedotrzymania terminu zakończenia robót budowlanych, bo w umowie dotyczącej terminu zakończenia inwestycji "niewidzialna ręka” wymieniła jedną cyfrę, a tym samym "przesunęła” termin jej realizacji na 30 czerwca, ale 2004 roku.

Machlojkę wychwycono podczas kontroli prowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową. To właśnie na skutek zawiadomienia przez RIO śledczy wszczęli postępowanie, które zakończyło się aktem oskarżenia.

We wtorek sąd warunkowo umorzył postępowanie karne na dwa lata. Zbigniew B. ma wpłacić na rzecz biłgorajskiego koła terenowego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnych 1 tys. złotych, Jan K. - 700 złotych, zaś Franciszek B. i Stanisław N. - po 500 złotych. Wszyscy muszą pokryć koszty sądowe.

- Jednocześnie sąd uniewinnił od popełnienia zarzucanych czynów prezesa Spółdzielczego Zakładu Gospodarczego oraz jego zastępcę - informuje Henryk Kiesz, prezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju.

Jan K. i Franciszek B. dalej pracują w józefowskim magistracie. - Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku - mówi Ireneusz Wilczyński, zastępca burmistrza Józefowa. - Do Krajowego Rejestru Sądowego wystąpimy po jego uprawomocnieniu.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

Warunkowe umorzenie

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne na określony czas próby, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ludwik
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ludwik
ludwik (29 stycznia 2009 o 21:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak 784 000zł straciło miasto to jest tak znikome ,że nalezy warunkowo morzyć.Kara 1000zł to adekwatna rekompensata.A jak ja zmieniłem datę zakupu na umowie kupna sprzedaży samochodu i nikt z tego powodu nie poniósł najmniejszej straty to dostałem rok w zawieszeniu na 3 i 2500zł grzywny.Sądy w Polsce to paranoja.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!