poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Mają antidotum na nudę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2008, 18:40

Trochę sztuki, mnóstwo rozmów i spora dawka sportu. Oto pomysł, jaki na walkę z przemocą mają zwierzynieccy nauczyciele i ich wychowankowie.

- Zanim nasza placówka weszła do programu, diagnozowaliśmy środowisko. Okazało się, że przemoc jest problemem, zwłaszcza w formie werbalnej - opowiada Urszula Gondek, pedagog szkolny. - Wtedy pojawiła się idea poranków profilaktycznych i rad szkoleniowych, na których staramy się ten temat poruszać.
Jedną z recept na agresję w zwierzynieckim gimnazjum okazał się teatr.
Inscenizacje prezentowane na porankach profilaktycznych, są przygotowywane przez kółko teatralne na zmianę z klasą, która sprawuje się najgorzej. Ostatnio uczniowie wystawili spektakl oparty na utworze Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat”.

- Podjęliśmy też współpracę Teatrem "Kurtyna” z Krakowa. Zapraszamy ich do siebie. Otrzymujemy od nich materiały i scenariusze przedstawień, dotyczących przemocy i uzależnień - wyjaśnia Gondek.

Szkoła współpracuje też z Teatrem im. Marka Kotańskiego. Jego aktorzy, tym razem dla rodziców oraz nauczycieli, przedstawili trzy sceny, przeplatane prelekcjami policjanta oraz psychologa.

Tyle dla ducha, ale w Zwierzyńcu pomyśleli też o ciele. - Bo doskonałym antidotum na przemoc i związane z nią problemy jest sport. Mamy wiele sukcesów w tej dziedzinie - podkreśla Jan Czochra, dyrektor gimnazjum, z wykształcenia wuefista z duszą biznesmena. Wszelkie organizowane w szkole imprezy są bowiem finansowane dzięki pieniądzom, które gimnazjum posiada z prowadzonego w swojej siedzibie schroniska. Również dzięki temu placówkę stać na organizację wielu kół zainteresowań i imprez sportowych. - Wkładamy w ich aranżację wiele wysiłku i pieniędzy. Musimy uczniom tak wypełnić czas, żeby mieli zajęty cały dzień.

Jak się nie nudzą, to i głupie pomysły nie przychodzą im do głowy - wyjaśnia Czochra. Gimnazjaliści są zadowoleni. - Atmosfera w szkole poprawiła się i jest bezpieczniej. To korzystne dla wszystkich - ocenia Joanna Grzyb.

Piotr Stasiuk
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!