wtorek, 12 grudnia 2017 r.

Zamość

Mają antidotum na nudę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2008, 18:40

Trochę sztuki, mnóstwo rozmów i spora dawka sportu. Oto pomysł, jaki na walkę z przemocą mają zwierzynieccy nauczyciele i ich wychowankowie.

- Zanim nasza placówka weszła do programu, diagnozowaliśmy środowisko. Okazało się, że przemoc jest problemem, zwłaszcza w formie werbalnej - opowiada Urszula Gondek, pedagog szkolny. - Wtedy pojawiła się idea poranków profilaktycznych i rad szkoleniowych, na których staramy się ten temat poruszać.
Jedną z recept na agresję w zwierzynieckim gimnazjum okazał się teatr.
Inscenizacje prezentowane na porankach profilaktycznych, są przygotowywane przez kółko teatralne na zmianę z klasą, która sprawuje się najgorzej. Ostatnio uczniowie wystawili spektakl oparty na utworze Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat”.

- Podjęliśmy też współpracę Teatrem "Kurtyna” z Krakowa. Zapraszamy ich do siebie. Otrzymujemy od nich materiały i scenariusze przedstawień, dotyczących przemocy i uzależnień - wyjaśnia Gondek.

Szkoła współpracuje też z Teatrem im. Marka Kotańskiego. Jego aktorzy, tym razem dla rodziców oraz nauczycieli, przedstawili trzy sceny, przeplatane prelekcjami policjanta oraz psychologa.

Tyle dla ducha, ale w Zwierzyńcu pomyśleli też o ciele. - Bo doskonałym antidotum na przemoc i związane z nią problemy jest sport. Mamy wiele sukcesów w tej dziedzinie - podkreśla Jan Czochra, dyrektor gimnazjum, z wykształcenia wuefista z duszą biznesmena. Wszelkie organizowane w szkole imprezy są bowiem finansowane dzięki pieniądzom, które gimnazjum posiada z prowadzonego w swojej siedzibie schroniska. Również dzięki temu placówkę stać na organizację wielu kół zainteresowań i imprez sportowych. - Wkładamy w ich aranżację wiele wysiłku i pieniędzy. Musimy uczniom tak wypełnić czas, żeby mieli zajęty cały dzień.

Jak się nie nudzą, to i głupie pomysły nie przychodzą im do głowy - wyjaśnia Czochra. Gimnazjaliści są zadowoleni. - Atmosfera w szkole poprawiła się i jest bezpieczniej. To korzystne dla wszystkich - ocenia Joanna Grzyb.

Piotr Stasiuk
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!