sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Maluchy trafiają do rezerwy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 kwietnia 2008, 09:40
Autor: Bogdan Nowak

Jeśli chcesz zapisać swoją pociechę do przedszkola, musisz się pośpieszyć.

Wprawdzie rekrutacja dopiero się zaczęła, ale większość miejsc jest już zajęta. W części placówek nawet na listy rezerwowe można teraz "wcisnąć” zaledwie kilkoro dzieci.

Małgorzata Nowosad z Zamościa jest mamą trójki dzieci. Siedmioletniego Mikołaja bez kłopotu udało jej się zapisać do Szkoły Podstawowej nr 6. Myślała, że w przedszkolu będzie podobnie.

- Chciałam dwie moje córeczki posłać do "czwórki” - tłumaczy pani Małgorzata. - Pięcioletnia Sarunia chodziła wcześniej do tego przedszkola. Dostałam kartę od wychowawczyni i córka jest już przyjęta do starszej grupy. Z młodszą, Amelką, nie było tak łatwo. Dowiedziałam się, że zainteresowanie jest ogromne i miejsc w trzylatkach może zabraknąć.

Nabór do zamojskich przedszkoli dopiero się rozpoczął. Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta, na podstawie zapotrzebowania z ubiegłego roku, szacuje, że przyjętych zostanie do nich ok. 2 tys. 650 dzieci. Dopiero w czerwcu okaże się, czy to się potwierdzi. Na razie rozpoczęło się oblężenie. Rodzice ustawiają się w kolejkach, aby zapisać dziecko do wybranego przedszkola.

- Zrobiłem wywiad i wiem, gdzie dziecku będzie dobrze - zapewnia ojciec, który zapisał już swoją pociechę do "piątki”. - Liczą się warunki, ale też podejście wychowawców do dzieci. Wybrałem właściwie.

Przedszkole nr 5 rzeczywiście jest oblężone. W grupach 4- i 5-latków jest już komplet. Miejsce w pozostałych oddziałach znajdzie się ledwie dla kilkorga dzieci. - Zainteresowanie zapisami jest naprawdę ogromne - cieszy się dyrektor Grażyna Ziemiańska. - A przecież zawsze rodzice robili to dopiero w kwietniu, a nawet maju.
W innych zamojskich placówkach jest podobnie. - Mamy 175 miejsc, a rodzice złożyli już 183 wnioski - tłumaczy Joanna Kamieniecka, dyrektor Przedszkola nr 14. - I nadal je przyjmujemy. Myślę, że tak duże zainteresowanie wiąże się z wyżem demograficznym. Tworzymy listy rezerwowe. W razie jakiejś rezygnacji, zapełnimy wolne miejsca.

Po kilka miejsc zostało jeszcze w "ósemce” i "czwórce”. - Rekrutację prowadzimy dopiero od 1 kwietnia - mówi Agata Kozak, dyrektor Przedszkola nr 8. - Pierwszeństwo będą miały dzieci uczęszczające wcześniej do nas, wychowywane przez samotne matki lub takie, których rodzice pracują.

Miejscy urzędnicy przyglądają się temu ze spokojem. - Dopiero jak będziemy mieli pełne dane, zastanowimy się, co z tym dalej zrobić - tłumaczy Barbara Kowerska z wydziału edukacji.

Piotr Stasiuk
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!