wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Mieszkańcy chcą utworzyć nową gminę, radni nie zgodzili się na referendum

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2011, 13:08
Autor: (lew)

 (Leszek Wójtowicz)
(Leszek Wójtowicz)

Radni nie zgodzili się na przeprowadzenie referendum w sprawie podziału gminy Księżpol w powiecie biłgorajskim. Co teraz z inicjatywą powołania gminy Majdan Stary?

Na czwartkowej sesji Rady Gminy za przeprowadzeniem referendum zagłosowało 5 osób, ale 9 radnych było przeciw. Wójt Księżpola nie chce się na ten temat wypowiadać. – Wszystko wskazuje na to, że uchwałą zajmie się teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny – powiedział nam Lech Rębacz.

Pomysłodawcy przeprowadzenia referendum w sprawie podziału gminy Księżpol na dwie jednostki administracyjne – Księżpol i Majdan Stary – mają 14 dni na złożenie do WSA odwołania i najprawdopodobniej skorzystają z tej możliwości.

Wniosek w sprawie podziału gminy Księżpol, pod którym podpisało się blisko tysiąc osób, wpłynął na biurko wójta Księżpola pod koniec października. Zwolennicy utworzenia nowej gminy z siedzibą w Majdanie Starym stawiają za wzór gminę Aleksandrów w tym samym powiecie biłgorajskim, która dwadzieścia lat temu powstała z zachodniej części gminy Józefów.

– Gmina Aleksandrów świetnie się rozwija, bo ma swój budżet i umiejętnie wydaje pieniądze podatników – mówi jeden ze zwolenników podziału. – Nas omijają inwestycje, większość funduszy pompowana jest w sam Księżpol.

W gminie Księżpol jest 17 sołectw. W skład nowej gminy mogłyby wejść Majdan Stary, Majdan Nowy, Stary Lipowiec, Nowy Lipowiec, Rogale, Kulasze, a także część sołectw Zanie i Markowicze. – Nowa gmina to nowe możliwości – twierdzi mieszkaniec Majdanu Starego. – Warto spróbować.

Ale do jej utworzenia jeszcze długa droga. Brak zgody radnych na przeprowadzenie referendum, jak już wcześniej wspominaliśmy, nie zamyka wnioskodawcom drzwi. Jeżeli WSA wyda dla nich korzystne orzeczenie, czynnościami związanymi z przeprowadzeniem referendum zajmie się Państwowa Komisja Wyborcza.

Aby głosowanie było ważne, będzie musiało w nim wziąć minimum 30 proc. wyborców całej gminy Księżpol.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!