sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Mieszkańcy Korczowa protestują. Nie chcą u siebie kompostowni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 kwietnia 2010, 14:06
Autor: Bogdan Nowak

Mieszkańcy Korczowa protestują przeciwko budowie nowoczesnej kompostowni na miejscowym składowisku odpadów. Zebrali już 130 podpisów. Negocjacje z wójtem i m.in. burmistrzem Biłgoraja trwają.

– Obok naszej wsi jest składowisko odpadów dla całego powiatu – denerwuje się jedna z mieszkanek Korczowa. – Przez to wartość naszych domów i działek już spadła… Planowana budowa dodatkowej kompostowni to jednak gruba przesada.

Gospodarstwo Henryka Skubisa z Korczowa oddalone jest od składowiska o ok. 800 metrów. Gdy dowiedział się, że biłgorajski PGK chce budować kompostownię, był rozżalony.

Wraz z innymi gospodarzami zebrał ponad 130 podpisów przeciwko inwestycji. Protest wysłano do wójta, burmistrza Biłgoraja i starosty.

– Podobna kompostownia funkcjonuje już w Leżajsku – tłumaczy nam Henryk Skubis. – Byliśmy ją oglądać. Rozmawialiśmy też z okolicznymi mieszkańcami. Wnioski? Ci ludzie mówili, że to inwestycja uciążliwa, głównie ze względu na przykry zapach.

– Do takiej kompostowni będą zwożone zeschłe liście z cmentarzy, jakieś miejskie odpady i wiele innych, może szkodliwych rzeczy – dodaje jego brat Jan Skubis. – To wszystko będzie tam gniło. To musi śmierdzieć. A my będziemy musieli w tym żyć.

Mieszkańcy wsi tłumaczą, że gmina Biłgoraj dostaje rocznie od PGK ok. 400 tys. zł za użytkowanie gruntów pod składowisko. Jednak Korczów z tego ma niewiele. Dlatego myślą o blokadzie budowy kompostowni, albo… chcą poważnych inwestycji dla swojej miejscowości (potrzebne jest m.in. boisko).

– Wójt i burmistrz obiecali się z nami spotkać – zapewnia Paulina Grabias, sołtys Korczowa. – Będziemy negocjować… Zobaczymy, co to da.

Czy jest się czego obawiać? Kompostownie to obiekty przemysłowe zajmujące się przeróbką odpadów organicznych. Dzięki specjalnej technologii powstaje z nich kompost. Ten nawóz może być z powodzeniem stosowany np. oprawy właściwości gleb.

– Nasza kompostownia będzie wybudowana w nowoczesnej technologii, a jej uciążliwość dla okolicznych mieszkańców będzie znikoma – zapewnia Andrzej Furmanek, prezes biłgorajskiego PGK. – Inwestycja pochłonie 7 mln zł (75 proc. to środki z RPO-red.). Dostaliśmy pozwolenie na budowę… Mieliśmy już 4 spotkania z mieszkańcami Korczowa. I spotkamy się z nimi tyle razy ile będzie potrzeba.

Czy protesty mieszkańców będą uwzględnione? – Zrobimy wszystko, żeby nie czuli się pokrzywdzeni – zapewnia prezes.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lastriko
asd
crx
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lastriko
lastriko (22 kwietnia 2010 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tyle, że ktoś myśli, że polska wioska to takie zadupie.
Rozwiń
asd
asd (22 kwietnia 2010 o 14:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Glizdy amerykańskie , zjedzą wszystko oprócz szkła plastiku i drewna .Co do kompostowni , nie można jej wybudować na jakimś zadupiu , żeby nikomu nie przeszkadzała ??
Rozwiń
crx
crx (22 kwietnia 2010 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obawiam się,że w tym kraju nie ma osób,które mogłyby cokolwiek rozsądnego zrobić- wbrew odgórnym zaleceniom NOWEGO WIELKIEGO BRATA.A te BZDURY oplatane w kółko przez polityków ,że jesteśmy wolni i samodzielni można sobie w buty włożyć
Rozwiń
Gość
Gość (22 kwietnia 2010 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie wybory aby tknąć - wybierzmy odpowiednie osoby, ktore bedą nas bronić przed śmieciami z całego regionu
Rozwiń
crx
crx (22 kwietnia 2010 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież na Marszałkowskiej nie wybudujemy.Tam obraca się inteligencja.A chłopom zawsze można wszystko wcisnąć mówiąc, że jest znikomo uciążliwe. WŁADZE -TAK TRZYMAĆ!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!