Zamość

Mistrzyni Europy w sumo trenuje w Czartowczyku

Dodano: 31 sierpnia 2009, 14:13
Autor: (lew)

Nie tylko koledzy, znajomi i mieszkańcy Czartowczyka pod Tyszowcami mogą być dumni z Eweliny Ćmil. Czternastoletnia uczennica Gimnazjum im. Konfederacji Tyszowieckiej w Tyszowcach przywiozła złoty medal z Mistrzostw Europy w sumo.

Uczennica drugiej klasy tyszowieckiego gimnazjum odniosła największy sukces w karierze.

Ewelina Ćmil została mistrzynią Europy do lat 16 w kategorii do 45 kg. W walce decydującej o tytule wygrała z inną reprezentantką Polski, Emilią Skrańską.

– Walka finałowa była wyrównana, ale to Ewelina okazała się lepsza i zasłużenie stanęła na najwyższym stopniu podium – cieszy się trener Daniel Chwastek.

Jej starsza o rok koleżanka, Kinga Darmochwał, zdobyła brąz w kategorii kadetek do 60 kg. Poziom mistrzostw był bardzo wysoki, o czym świadczy udział w nich 1500 zawodników z ponad 30 krajów. Zawody rozegrano w szwajcarskiej Lozannie.

W liczącej 50 osób polskiej reprezentacji znaleźli się zawodnicy Pogoni Czartowczyk: Ewelina Ćmil, Kinga Darmochwał, Michał Mazurkiewicz i Tomasz Zubiak.

– To był dla nas bardzo udany start – mówi trener naszych sumitów. – Tuż za podium uplasował się Michał Mazurkiewicz, zeszłoroczny brązowy medalista ME, oraz debiutant w kadrze narodowej Tomasz Zubiak.

Czwórka reprezentantów Polski została już doceniona przez władze gminy Tyszowce. Burmistrz Mariusz Zając i Rada Gminy przygotowali dla nich nagrody pieniężne, które jeszcze bardziej zmotywują sportowców do pracy i osiągania kolejnych sukcesów.