wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Mówią, że Zamość to za małe miasto na teatr, ale ja właśnie tutaj chcę żyć i tworzyć - mówi Paweł Dudziński

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lipca 2004, 11:01

Zasłużony dla Zamościa artysta Paweł Dudziński znowu ma kłopoty. Jego awangardowy Teatr Performer został pozwany przed sąd. Zakład Gospodarki Lokalowej domaga się prawie 11 tys. zł. Jakby tego było mało, rodzina Dudzińskich straciła mieszkanie.

Zamojski ZGL domaga się zapłaty czynszu za wynajem lokalu "W Bramie”, gdzie w przeszłości swoją siedzibę miał teatr Dudzińskiego. Artystów wyproszono stamtąd trzy lata temu, bo nie płacili za czynsz. Nazbierało się ponad 10 tys. zł należności. - Ale to ajent, któremu wynajęliśmy część pomieszczeń na kawiarnię, miał płacić czynsz i nie wywiązał się z tego obowiązku - mówi Paweł Dudziński.
Przed sądem stanie jednak teatr, bo to on wynajmował pomieszczenia. - Nie wiem, co to będzie. Nie mam żadnych dochodów, a żona posiada naprawdę niewielką rentę.
To jednak nie koniec kłopotów Dudzińskiego. Kilka miesięcy temu jego rodzina musiała opuścić zajmowane mieszkanie przy ul. Orlicz-Dreszera, bo nie płaciła czynszu. - Na razie przenieśliśmy się do mieszkania córki, która aktualnie przebywa w Krakowie. Będziemy starać się o mieszkanie komunalne - mówi nasz rozmówca.
Dla swojego teatru Dudziński znalazł idealne rozwiązanie. Teatr Performer - według niego - mógłby funkcjonować jako jedna z miejskich instytucji kulturalnych, utrzymywanych przez samorząd. Taką propozycje, jak twierdzi, przedstawił w Urzędzie Miasta jeszcze w zeszłym roku. W grę wchodziłoby utworzenie sześciu etatów dla członków teatru (po 500 zł miesięcznie na rękę) i kilkutysięczna dotacja w roku na realizację spektakli. Na siedzibę teatru Dudziński proponuje Bramę Szczebrzeską. - Według mnie utrzymanie teatru wcale nie byłoby drogie. W zamian za to dla mieszkańców miasta przygotowywalibyśmy przedstawienia, w naszym repertuarze znalazłyby się nawet bajki dla dzieci - wskazuje.
Pełniąca obowiązki dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Zamościu informuje, że samorząd nie ma na to możliwości finansowych. - I tak trudno jest utrzymać te placówki, które obecnie funkcjonują w mieście - mówi Jadwiga Machulewska.
Pomimo tych wszystkich kłopotów, już po raz czternasty odbędą się "Fortalicje”. Impreza będzie dotowana m.in. przez zamojski magistrat, który wyłoży 3 tys. zł.

Dudziński dla Zamościa

Paweł Dudziński jest twórcą awangardowego Teatru Performer. Kilkanaście lat temu ściągnął do Hetmańskiego Grodu twórców sztuki intuitywnej z całego świata. Wtedy narodziły się Fortalicje, czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuk Intuitywnych. Dziesięć lat temu Dudziński zamalował farbami Stare Miasto. Artystyczny projekt "Amrita” trafił do Księgi Rekordów Guinesa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!