sobota, 17 lutego 2018 r.

Zamość

"My mamy krzyża i orła znak". Dziecięca Rota poróżniła szkołę

Dodano: 17 lipca 2015, 10:31

„My mamy krzyża i orła znak” oraz „Tak nam dopomóż Bóg” – między innymi te słowa hymnu Zespołu Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie przeszkadzają części rodziców uczniów. Poprosili o interwencję.

Rodzice o pomoc zwrócili się do Fundacji „Wolność od religii”, a ta poprosiła lubelskiego kuratora oświaty o pilne „przywrócenie charakteru szkoły publicznej oraz zapewnienie przestrzegania prawa”. 

Dorota Wójcik, prezeska fundacji podkreśla, że poprzez narzucanie hymnu mającego wybitnie religijny charakter gwałci się prawa dzieci należących do mniejszości religijnych lub bezwyznaniowych.

– Zmuszanie uczniów do uznania tego hymnu za własny, jest niezgodne z konstytucją mówiącą o tym, że każdemu obywatelowi zapewnia się wolność sumienia i wyznania, a szkoła publiczna zapewniać ma wszystkim swobodę wyrażania swojego światopoglądu – mówi Wójcik.

Kuratorium przeprowadziło postępowanie wyjaśniające i odpowiedziało fundacji. Stwierdziło, że „Rotę dziecięcą” (tekst Tadeusza Rucińskiego powstał w oparciu o Rotę Marii Konopnickiej) wybrała na hymn szkoły rada pedagogiczna w 2006 roku. Wcześniej ogłoszono wprawdzie konkurs na pieśń, ale nie wpłynęła żadna interesująca propozycja.

Dlaczego wybrano tekst Rucińskiego? Bo „współgra” z ideałami, na które nacisk kładzie szkoła: kształtowaniem postaw patriotycznych, miłości do ojczyzny, szacunku do tradycji walk wyzwoleńczych, godła i symboli narodowych.

– Co ważne, do dyrekcji nie wpłynęła żadna skarga od rodziców dotycząca naruszenia dobra dzieci. Uczniowie nie są zmuszani do praktyk religijnych, a udział w uroczystościach religijno-patriotycznych (w części religijnej) jest dobrowolny – tłumaczy wicekurator Anna Szczepińska.

Szczepińska w liście do fundacji podkreśla też, że „szkoła była wielokrotnie doceniania za podejmowane działania dydaktyczno-wychowawcze, mające na celu rozwijanie postaw patriotycznych wśród uczniów, w szczególności pielęgnowanie tradycji niepodległościowej i pamięci bohaterskich Obrońców Ojczyzny, którym nieobce były takie ideały, jak Bóg, Honor i Ojczyzna”. Dlatego w szkole „przestrzegane są prawa wszystkich uczniów, również tych należących do mniejszości wyznaniowych oraz do mniejszości bezwyznaniowej”.

Z takim tłumaczeniem nie zgadza się jednak część rodziców dzieci. – Oczywiście, że nie napisaliśmy skargi do dyrekcji, bo nikt nie chce występować otwarcie ze strachu o dzieci, na których może się to negatywnie odbić – mówi mama ucznia klasy III. – Zresztą hymn to tylko fragment tego, jak wielki nacisk kładzie się w szkole na religię.

Jak mówią rodzice, przykłady można mnożyć. Szkoła zorganizowała m.in. konkurs „Moja Korona dla Matki Bożej”, kolędowanie oraz spotkania opłatkowe.

– Mamy więc do wyboru: posyłać dziecko do szkoły i namawiać je, żeby głośno nie mówiło, że w naszym domu nie chodzi się do kościoła i nie wierzy w Boga, czyli uczyć je życia w kłamstwie, albo zmienić szkołę. Dlaczego mamy jednak za błędy dorosłych karać dziecko? – pyta mama 9-latka.

– Dzieci nie mają obowiązku śpiewania hymnu, jeśli nie jest zgodny z ich światopoglądem. Wystarczy przyjąć na akademiach postawę zasadniczą – ripostuje kurator Szczepińska i dodaje: Jeśli większość rodziców chce zmian to powinni, nie bojąc się konsekwencji, których być nie może, zdecydowanie zabrać głos w tej sprawie.

Dziecięca Rota (fragment)

My mamy krzyża i orła znak, jesteśmy Polakami.
My mamy Polskę jak gniazdo ptak, dzisiaj i przed wiekami.
By każdy żyć bezpiecznie mógł.
Tak nam dopomóż Bóg.

SONDA
Liczba głosów: 314

Czy dzieci powinny śpiewać w szkole publicznej Dziecięcą Rotę?

49.04 %
Tak
48.73 %
Nie
2.23 %
Nie mam zdania
Czytaj więcej o: szkoła Krasnobród Dziecięca rota
Gość
Zbyszek
Janusz Nawój
(52) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 lipca 2015 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
..zapomnijcie lewacy o tym, aby religię i wiarę w Pana Boga wyrugować z małych miejscowości! Porządni ludzie dokładnie obserwują swoich sąsiadów i umią pokazać im jak się robi z odszczepieńcami!
Rozwiń
Zbyszek
Zbyszek (18 lipca 2015 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mój tvnie moje marzenie tyś mi jest jeden na świecie

Ta telewizja jak eurowizja brodę ma i gra na flecie

Te trzy literki niczym cyferki manipulują dziś nami

Lecz my Polacy mądrzy jesteśmy i w d..pie TVN mamy

Rozwiń
Janusz Nawój
Janusz Nawój (18 lipca 2015 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To przyjezdny element robi chaos i zamieszanie. Rodowity krasnobrodzianin nigdy nie wystąpi przeciwko Kościołowi, wierze, religii, tradycji...

Rozwiń
z Krasnobrodu
z Krasnobrodu (18 lipca 2015 o 03:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Krasnobród to lewacka dziura. To z tych stron pochodzi pewien poseł z Biłgoraja. Apeluję do wszystkich uczciwych i prawych ludzi z Lublina (i nie tylko) nie jeździjmy tam. Wybierajmy Okuninkę i Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Pokażmy im czerwoną kartkę. A niech się kiszą w tym swoim sosie zaproszą Biedronia, Grodzką. Moja noga na pewno tam nie postanie...

Co ty pier***isz. Krasnobród jest jednym z najbardziej prawicowych, konserwatywnych i prokościelnych miasteczek w województwie lubelskim. Nie wierzysz to sprawdź wyniki ostatnich wyborów prezydenckich na stronie PKW i statystyki uczetnictwa we mszy świętej. Że w 8 tysięcznej gminie kilkanaście czy kilkadziesiąt osób ma inne zdanie nic dziwnego, wynika to ze statystyki...

Rozwiń
z Krasnobrodu
z Krasnobrodu (18 lipca 2015 o 03:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cieszy, że w takich małych miejscowościach jak Krasnobród coraz mniej osób wierzy w Boga...

Twoje zadowolenie jest na wyrost...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (52)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!