środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Myśliwi z Hrubieszowa chcą kaplicy, ale nie mają na nią pieniędzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 maja 2010, 14:25

Planują zaadaptować kaplicę pogrzebową przy kościele Ducha Świętego: pomalować ściany, wymienić podłogę i wybudować ołtarz, gdzie w centralnym miejscu pojawi się obraz ich patrona. Myśliwi zawiązali właśnie Komitet Budowy Kaplicy Świętego Huberta w Hrubieszowie.

– To nasza wspólna inicjatywa, która została zaakceptowana przez proboszcza parafii Ducha Świętego – mówi Tomasz Wojciech Antoniuk, hrubieszowski myśliwy i przedstawiciel powołanego komitetu.

Projekt kaplicy przygotował Jerzy Garbacz, tomaszowski artysta i myśliwy, nad obróbka drewna ma czuwać hrubieszowski stolarz i... myśliwy Władysław Rataj.

Łowczy chcą się modlić w miejscu dotychczasowej kaplicy pogrzebowej przy kościele na ul. Nowej.

– Całość przedsięwzięcia ma kosztować około 85 tys. złotych – opowiada Antoniuk. – W większości pieniądze zostaną przeznaczone na zakup, transport i obróbkę drewna oraz pracę stolarskie, a także namalowanie obrazu z wizerunkiem naszego patrona.

Pomysłodawcy liczą na zmniejszenie kosztów, dlatego już wystąpili do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie oraz nadleśnictw w Mirczu i Strzelcach o nieodpłatne przekazanie budulca, czyli przede wszystkim drewna sosnowego.

Zwrócili się też o wsparcie do samorządów powiatu hrubieszowskiego oraz zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu.

– Może uda się nas zwolnić z części odprowadzanych składek do PZŁ? – zastanawia się Antoniuk. – Należy pamiętać również o przewidywanych pracach murarsko-tynkarskich oraz elektrycznych wewnątrz kaplicy, które także można wykonać nieodpłatnie lub za częściową odpłatnością.

Samorządowcom spodobał się pomysł. – Ale na razie nie mamy środków na ten cel – rozkłada ręce Marek Watras, sekretarz miasta Hrubieszowa, a przy okazji myśliwy i były prezes Koła Łowieckiego "Bażant”.

Na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej budowane są dwa kościoły parafialne w Biłgoraju (pw. Chrystusa Króla i Bł. Ojca Świętego Jana Pawła II, czyli centrum papieskie), dwa w Zamościu (pw. Świętej Bożej Opatrzności na Karolówce i św. Brata Alberta), a także w Wólce Panieńskiej i Tomaszowie Lubelskiem.

W Wieprzowie, na terenie tomaszowskiej parafii pw. Zwiastowania NMP, wznoszona jest obecnie kaplica.

– Z inicjatywą budowy występują wierni i kapłani – mówi ks. prałat Adam Firosz, kanclerz zamojskiej kurii biskupiej. – Zgodę wydaje biskup po wcześniejszym zatwierdzeniu pomysłu przez diecezjalną Komisję Artystyczno-Budowlaną.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
siostra STYXa
stasio
STYX
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

siostra STYXa
siostra STYXa (17 czerwca 2010 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STYX napisał:
Mordercy zwierząt chcą kaplicy ??? We łbach się nie przewraca ??? Ja dałbym wam kaplicę...Szkoda,że nie mam wladzy, nawet smród po was by nie został .

Ludzie, wy w ogóle nie słuchajcie co on bredzi, ja jestem jego starszą siostrą, jak go mamusia wydawała na świat, on upadł na główkę i od tamtej pory jest tąpnięty, leczyliśmy go i ziołami i len przykładaliśmy mu do czółka, ale to nic nie dało. Farmaceutyki też nie pomogły. On cierpi na rozdwojenie jaźni. Rzadko mówi mądrze, więcej pieroży trzy po trzy, ale trzymamy go w domu, czasem tylko wymknie się do kompa i pisze te swoje głupoty.
Rozwiń
stasio
stasio (16 czerwca 2010 o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
całe miasto płaciło na kaplicę pogrzebową a teraz biedni myśliwi zebrzą na kaplicę dla siebie w imię czego ktos ma im płacić. Ciekawe jak długo pogrzeby będą blokowały i tak ciasne ulice. Co na to władze miasta.kto ma w tym interes
Rozwiń
STYX
STYX (9 maja 2010 o 08:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mordercy zwierząt chcą kaplicy ??? We łbach się nie przewraca ??? Ja dałbym wam kaplicę...Szkoda,że nie mam wladzy, nawet smród po was by nie został .
Rozwiń
myśliwy
myśliwy (9 maja 2010 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na pewno nie był pomysł mysliwych.jest to kolejny sposób proboszcza aby zarobić na budowie.
Rozwiń
Gość
Gość (8 maja 2010 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to jest bardzo płodny pomysłodawca
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!