Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

28 sierpnia 2015 r.
15:10

Sensacje XX wieku. Bogusław Wołoszański nagrywa program o bitwie pod Komarowem (zdjęcia)

0 9 A A

Bitwa pod Komarowem – zapomniana historia odżyje w jednym z odcinków „Sensacji XX wieku”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Program „Sensacje XX wieku” powstał w 1983 r. Był buntem autora przeciwko nieciekawemu mówieniu o historii. Tak jest zresztą do dziś.

– Podręczniki do historii to największe zło nowoczesnej szkoły. Wcale nie dziwię się, że uczniowie zmuszeni do nudnej nauki dat, nazwisk i miejsc, o których nic nie wiedzą, uczą się tylko po to żeby zabłysnąć na klasówce, a potem ulatuje im to z głowy – mówi Bogusław Wołoszański.

To właśnie m.in. z myślą o młodych ludziach powstają „Sensacje XX wieku”. Nagrano już ponad 1000 odcinków. W ubiegłym roku dzięki porozumieniu Telewizji Polskiej i National Geografic Channel powstało 10 kolejnych. Cztery były już emitowane. W październiku na antenie pojawią się kolejne. Pod Zamościem trwają właśnie zdjęcia do jednego z nich.

To była decydująca bitwa

– Opowiemy historię zapomnianą, która wyblakła w cieniu sławy bitwy warszawskiej – mówi autor „Sensacji XX wieku”. – Bitwa warszawska była pierwszym etapem przesądzającym o klęsce bolszewików i zwycięstwie Polaków w 1920 r. Ale po tej wiktorii mogłoby nie pozostać jednak śladu, bo spod Lwowa ruszyła armia konna Budionnego, która zamierzała zdobyć Zamość i dalej przez Lublin dojść do Warszawy. Została jednak rozbita pod Komarowem. Ta bitwa była w pewnym sensie decydującą bitwą tamtej wojny. Jest o czym opowiadać.

Tym bardziej, że o wydarzeniach 1920 roku niewiele wiedzą nawet mieszkańcy okolicy.

Ja nie wiem, nie jest stąd

Gdy pytam gdzie jest plan zdjęciowy mieszkańcy chętnie tłumaczą, jak dojechać piaszczystymi drogami do pól, na których rozegrała się bitwa. Kiedy jednak pytam o historię tego miejsca nie są już tak chętni do rozmów.

– Ja nie wiem. Dopiero się tu przeprowadziłam, kilkanaście lat temu, do męża. Wcześniej tu nie mieszkałam – mówi kobieta przejeżdżająca na rowerze.

– A robią tutaj rocznice różne, ale co było podczas wojny to nie wiem. Rodzice mi o tym nie opowiadali – przyznaje pani Helena, mieszkanka pobliskich Łabuni.

Dzieci, które przyjeżdżają na pola na rowerach żeby podglądać filmowców przy pracy, też nic o bitwie nie wiedzą.

– W szkole jeszcze tego nie przerabialiśmy – kwitują.

Kawaleria gratis

– Dlaczego nie wiemy nic o Komarowie? – pytam Bogusława Wołoszańskiego.

– A dlaczego nie robicie nic żeby tę wiedzę propagować? Media i lokalna administracja mając coś takiego na swoim terenie powinny robić wszystko, żeby to rozpropagować. A wy nie robicie nic – mówi Bogusław Wołoszański. – Mam nadzieję, że moje widowisko w jakimś stopniu zapełni tę lukę.

Zanim ruszyły zdjęcia, ekipa filmowa była pod Komarowem trzy razy. Po raz pierwszy w maju. Bogusław Wołoszański chciał rozejrzeć się w terenie, porozmawiać z mieszkańcami. Ostatni raz, tuż przed rozpoczęciem zdjęć, razem z I i II reżyserem ustalali, gdzie ustawione będą kamery, którędy przejedzie oddział jezdny, gdzie ma zawrócić itd.

– Bo nasze widowisko musi być wspaniałe – tłumaczy autor. – Nie mając wystarczających środków na realizację i korzystając z sympatii i ze wsparcia wspaniałych ludzi tworzymy coś imponującego.

W inscenizacji weźmie udział dwustu konnych. To w dzisiejszych czasach jest armia! Wszystko za sprawą Konrada Głuchowskiego i Tomka Dudka, organizatorów tego przedsięwzięcia. Dwustu kawalerzystów zagra w „Sensacjach” i nie weźmie za to ani złotówki.

Miłość mnie nie interesuje

Oprócz jeźdźców w widowisku zagra kilku aktorów. Wśród nich Artur Dziurman, weteran „Sensacji…”, który występował w nich już kilkakrotnie. Bo Wołoszański ma swoich ulubionych i sprawdzonych aktorów. Bez zastanowienia wymienia m.in. Mirosława Bakę i Adama Woronowicza.

– Podchodzą do pracy bardzo poważnie i doskonale pracują nad rolą – mówi.

Z takimi ludźmi można nagrać ciekawy program chociaż ekipa nie ukrywa, że jest trudno. Trzeba się liczyć z każdą złotówką. Brakuje też sprzętu. Przy widowisku na taką skalę powinno być sześć kamer. Są trzy. Filmowcy żartują, że reszta jest na planie telenoweli o miłości.

– Może gdyby w „Sensacjach…” był romantyczny wątek dostałby Pan więcej kamer? – pytam nieśmiało.
– Problem w tym, że mnie wątki romantyczne nie interesują. Mnie interesuje historia. Chcę pokazywać ludzi takich jak Haller czy pułkownik Brzezowski. Wiem, że widzowie też chętnie oglądają takie postaci poznając naszych zapomnianych bohaterów. Świadczy o tym oglądalność. Każdy odcinek przyciąga przed telewizory średnio milion 200 tys. widzów – mówi Wołoszański.

– Jeśli znajdą się pieniądze to są szanse na nowe odcinki?

– Oczywiście. Opowieści, po które warto sięgnąć, jest bez liku. Także tutaj, na Lubelszczyźnie – mówi Wołoszański. I wylicza: – Linia Mołotowa. Przez Lubelszczyznę prowadziły szlaki ewakuacji z września 1939 r. Tędy wywieziono 80 ton polskiego złota. Tędy przechodził Anders. Tematów jest nieskończenie wiele – podkreśla.

95. rocznica bitwy

Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem 1920” zaprasza na uroczystości z okazji 95. rocznicy bitwy, w której udział weźmie dwustu konnych.

W sobotę, 29 sierpnia, o godz. 18.15 zaplanowano capstrzyk konny na cmentarzu w Komarowie. Po nim w komarowskim kościele odprawiona zostanie uroczysta msza święta za poległych ułanów.

W niedzielę o godz. 9 obóz pod Komarowem zostanie otwarty dla zwiedzających. W programie pokazy indywidualne i oddziałów. O godz. 12.30 Święto Kawalerii Polskiej: złożenie meldunku, przekazanie odznak i nagród oraz wręczenia Sztandaru Szwadronowi Kawalerii Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich z Opola. Około godz. 13 odbędzie się inscenizacja epizodów bitwy pod Komarowem - widowisko historyczne w ramach planu filmowego „Sensacje XX Wieku” z prowadzeniem Bogusława Wołoszańskiego.

Pozostałe informacje

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło kandydatką do Europarlamentu

Marta Wcisło kandydatką do Europarlamentu

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!