wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Na Euro 2012 pojedziemy przez Dołhobyczów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 sierpnia 2007, 18:00

W przyszłym roku na granicy polsko-ukraińskiej ruszy budowa drogowego przejścia granicznego Dołhobyczów-Uhrynów.

- Na 10 grudnia ma być gotowy projekt budowlano-wykonawczy - informuje Waldemar Madej, dyrektor Lubelskiego Zarządu Przejść Granicznych w Chełmie. - Czekamy na zmianę przeznaczenia i przejęcie od Agencji Nieruchomości Rolnych 16 hektarów gruntów. W przyszłym roku powinniśmy przystąpić do realizacji zadania inwestycyjnego, które jest wpisane do strategii Euro 2012.
Budowa kosztować będzie ok. 40 mln euro. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z budżetu państwa oraz Programu Partnerstwa i Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina, który powinien ruszyć za kilka miesięcy.
Na przejściu o statusie międzynarodowym obsługiwane będą samochody osobowe, autobusy i ciężarówki do 3,5 tony. W przyszłości będzie można rozszerzyć ruch o pojazdy ciężarowe do 7,5 tony. - Cała infrastruktura dla służb polskich i ukraińskich znajdować się będzie po polskiej stronie - mówi dyrektor Madej.

Przejście powinno być uruchomione w pierwszym kwartale 2011 roku. Na kierunku wjazdowym i wyjazdowym będzie można korzystać z 9 pasów ruchu. Planowana przepustowość to 4 tys. samochodów osobowych, 1 tys. samochodów ciężarowych do 3,5 tony i 30 autobusów na dobę.
Na inwestycję czekają po obu stronach granicy. - Budowa przejścia na pewno ożywi gminę - uważa Józef Demendecki, wójt Dołhobyczowa. - Liczymy na wzrost atrakcyjności naszych terenów, nowe miejsca pracy, a także dodatkowe pieniądze z podatków, bo na tej inwestycji powinni skorzystać drobni przedsiębiorcy. - Mieszkańcy Uhrynowa i okolicznych wiosek czekają głównie na nowe drogi - mówi Omelyan Oszczudlyak, dziennikarz lwowskiej telewizji "1+1”.
Na Lubelszczyźnie będzie to czwarte - po Dorohusku, Hrebennem i Zosinie - przejście graniczne z Ukrainą. Do mistrzostw Europy w piłce nożnej, które za pięć lat mają być rozegrane w Polsce i na Ukrainie, ma powstać jeszcze jedno - Zbereże-Adamczuki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!