wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Na leczenie już nie wystarczy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2002, 11:19
Autor: Zofia Sawecka

O połowę zmaleje liczba dzieci leczonych w ośrodku dla niepełnosprawnych w Zamościu. Zaczęły się także zwolnienia wśród personelu. - Nie mam pieniędzy nawet na utrzymanie dzieci i ich transport - mówi załamana Maria Król, szefowa placówki.

Tak trudnej sytuacji w Ośrodku Rehabilitacyjnym dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu jeszcze nie było. - Weszliśmy w nowy rok z nadzieją, bowiem w ubiegłym roku rozpoczęliśmy budowę nowego ośrodka. Pozyskaliśmy na to środki z Unii Europejskiej, z Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej i z innych źródeł. Zostały nam roboty wykończeniowe. W czerwcu można by oddać nowy obiekt do użytku. Tymczasem nie mamy pieniędzy nawet na utrzymanie i na transport dla dzieci. Czasy, które przyszły, nie pozwalają nawet przetrwać - mówi M. Król.
Kontrakt z Lubelską Regionalną Kasą Chorych jest - jak podkreśla kierowniczka ośrodka - za niski w stosunku do potrzeb niepełnosprawnych dzieci na Zamojszczyźnie i do możliwości terapeutycznych ośrodka. Stowarzyszenie obejmuje opieką stacjonarną sto dzieci w ośrodkach w Zamościu i Biłgoraju oraz przyjmuje rocznie tysiąc dzieci ambulatoryjnie. Tymczasem kontrakt pokrywa jedynie rehabilitację połowy pacjentów ambulatoryjnych. Około 500 dzieci może więc stracić szansę na prawdziwą rehabilitację.
Siedmiu pracowników ośrodka w Zamościu już otrzymało wymówienia z pracy. - Są to osoby doskonale wyszkolone w Anglii, Szwajcarii czy Belgii, w najlepszych tego typu ośrodkach w Europie - ubolewa M. Król. - Będą jednak musieli odchodzić.
Ośrodek w Biłgoraju ma problemy z płatnościami dla ZUS i podatkowymi. Popadł w długi. Gminy nie wywiązują się z ustawowego obowiązku dowozu dzieci do ośrodka. Na transport potrzeba prawie 25 tys. zł miesięcznie.
- Jeśli te dzieci zostaną w domach bez fachowej pomocy, to oznacza dla nich koniec. My jesteśmy tylko malutką organizacją charytatywną. Bez pomocy samorządów nie przetrwamy. Co roku mamy takie problemy finansowe. Walczymy o środki na utrzymanie do kwietnia-czerwca. Dlaczego urzędnicy nie muszą walczyć o pieniądze dla siebie? Dlaczego dotyka to najsłabszych: dzieci i to niepełnosprawne? - pyta kierowniczka.
Stowarzyszenie było dotychczas dotowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Co będzie teraz, nie wiadomo, bowiem fundusz ma być przekazany samorządom. Ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych znalazł się na ostrym wirażu. Pomysły kierowniczki na pozyskiwanie pieniędzy wyczerpały się. Los jednaj z najlepszych placówek tego typu w Polsce stoi pod znakiem zapytania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!