wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Nadchodzi wielka woda

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 czerwca 2002, 15:35

Do roku 2010 w pow. zamojskim ma przybyć 16 różnej wielkości zbiorników wodnych. Tak wynika z programu przyjętego dwa lata temu przez Starostwo Powiatowe. Pierwszy akwen z tej serii stanął już w Świdnikach k. Miączyna. Pozostałe mają wybudować poszczególne gminy.

Najmniejszy 36-arowy zbiornik wodny powstanie w Majdanie Wielkim w gm. Krasnobród, największy o pow. 140 ha utworzony zostanie na rzece Gorajec, w Czarnymstoku (gm. Radecznica).

Zapobiec deficytowi wody

- Mamy ogromny deficyt wody - twierdzi Janusz Szatkowski, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i Geologii Starostwa Powiatowego w Zamościu. - Jesteśmy najuboższym w kraju rejonem, jeśli chodzi o zasoby wody powierzchniowej. Ostatni, trwający 12 lat okres suszy bardzo tę słabość obnażył. Budowa ważna jest również ze względu na potrzebę zasilania rozciągającego się na terenie powiatów zamojskiego i biłgorajskiego ogromnego zbiornika wód podziemnych, a może to nastąpić jedynie poprzez infiltrację ze zbiorników wyżej położonych.

W każdej gminie zalew

Dla gmin sztuczne zalewy są bardzo ważne również z innych względów. Najczęściej spełniają funkcję rekreacyjną, a zatem sprawiają, że miejscowość postrzegana jest jako bardziej atrakcyjna. W wielu przypadkach zbiorniki pełnią też rolę przeciwpożarową, a bywa, że przy okazji prowadzi się tam gospodarkę rybną. Zapory wodne w Nieliszu, Michalowie i Rudce k. Zwierzyńca służą ponadto do wytwarzania energii elektrycznej. Nic dziwnego, że w planie rozwoju każdej gminy zbiornikom wodnym nadaje się wysoką rangę. Same gminy nie są jednak w stanie udźwignąć ciężaru inwestycji. Borykają się z wieloma problemami, zabiegają gdzie się da o pieniądze. Nie zawsze to się udaje.
Gmina Szczebrzeszyn zamierza rozpocząć budowę zbiornika w Kawęczynku już w przyszłym roku. Gmina Sitno nie pozyskała jeszcze terenu pod budowę w Stanisławce. W Sułowie zwyczajnie brakuje pieniędzy na inwestycję.

Wraca sprawa Krasnobrodu

Krasnobród miał szansę powiększyć istniejący zalew już kilka lat temu. Pozyskano teren od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, pozwolenie na budowę, krakowskiemu Hydrotrestowi, który budował zalew w Nieliszu, powierzono rolę wykonawcy. Wynik przetargu zaskarżył jednak zamojski Melbud. Przetarg unieważniono, ale do budowy już nie doszło. Teraz wraca się do sprawy. Dokumentacja wymaga aktualizacji. Gmina jest w trakcie budowy kanalizacji i nie jest w stanie finansować jednocześnie drugiej poważnej inwestycji. Realny termin przystąpienia do prac ocenia się obecnie na 2005 r.

Planowane zbiorniki wodne

Na rzece Wieprz: Rudka II (15,3 ha) gm. Zwierzyniec, Kawęczynek (2 ha) gm. Szczebrzeszyn, Krasnobród (21,6 ha), Michalów (24,5 ha) gm. Sułów, Bondyrz (12 ha) gm. Adamów; na Gorajcu w Czarnymstoku (140 ha) w gm. Radecznica; na rz. Siniocha w Niewirkowie (8 ha) w gm. Miączyn; na rz. Wolica w Iłowcu (90 ha) gm. Skierbieszów; na rz. Jacynka w Jacni (3 ha) gm. Adamów, na rzece Farens w Udryczach (1 ha) gm. Stary Zamość, na potoku w Suchowoli (3ha) gm. Adamów, na potoku w Rogowie (2 ha) gm. Grabowiec. Staw w Podworskim Parku Krajobrazowym w Miączynie (1,2 ha), staw podsiąkowy w Majdanie Wielkim (0,36 ha) gm. Krasnobród, zbiorniki w Komarowie (0,5 ha) i Stanisławce (2 ha) gm. Sitno.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!