czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Najważniejsza jest opieka

  Edytuj ten wpis

Kilka dni temu w Szpitalu Miejskim w Zamościu uruchomiono Oddział Opieki Długoterminowej. To trzecia już i największa placówka opiekuńcza na terenie tego szpitala - po Oddziale Opieki Paliatywnej i Zakładzie Opiekuńczo - Pielęgnacyjnym.

- Zajmujemy się ludźmi przewlekle chorymi, wymagającymi pielęgnacji, rehabilitacji oraz kontynuacji leczenia farmakologicznego, a którzy nie kwalifikują się do normalnego leczenia szpitalnego, gdyż potrzebna jest im przede wszystkim opieka - wyjaśnia ordynator doktor Anna Kaczurba. - Są to na przykład chorzy z niedowładami po wylewach, niesprawnością narządów ruchu, czy ze schorzeniami wieku starczego. Przebywają tu też ludzie młodzi - chorzy na stwardnienie rozsiane czy ofiary wypadków.
Liczący 24 łóżek oddział uruchomiono na parterze budynku dawnej "pulmonologii”. Zanim to jednak nastąpiło, stara, zabytkowa kamienica musiała przejść gruntowny remont. O wyposażenie w gustowne meble zadbało Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej na czele z doktor Anną Twardosz, prezesem oddziału zamojskiego. Ściany zdobią rysunki wykonane przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, które sprezentowała Anna Hajduk, dyrektor tej szkoły.
- Tego typu pomoc jest dla nas bardzo ważna - uważa doktor Ewa Zatyka. - Kasa Chorych daje 60 zł na dzienne utrzymanie jednego chorego. To bardzo mało, jeśli zważyć, że to są ludzie naprawdę ciężko chorzy. Taka stawka starcza ledwie na dwa posiłki dla pacjentów karmionych sondą. Chorym trzeba też kilka razy dziennie zmieniać pielucho-majtki, a są one bardzo drogie. To samo dotyczy leczenia odleżyn. Dlatego mile widzimy wszelką pomoc ze strony osób wspierających.
Z tych właśnie powodów z pewną niecierpliwością czeka się tu na pieniądze obiecane wstępnie przez organizatorów meczu między artystami polskimi i ukraińskimi w Zamościu, które tu dotąd nie trafiły.

Jeśli chcesz pomóc

Wszelką pomoc pieniężną dla nowego oddziału można kierować na adres: Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Zamościu, nr konta w Pekao S.A. I Oddział Zamość - 10701728-5441-2221-0100.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!