niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Tomaszów Lubelski: Największa w Polsce elektrownia słoneczna już otwarta

Autor: ask

(fot. Solar Park)
(fot. Solar Park)

W środę w Tomaszowie Lubelskim otwarto największą w Polsce farmę fotowoltaiczną wybudowaną na dawnym wysypisku śmieci.

– Projekt od samego początku nie był tradycyjnym projektem budowy farmy fotowoltaicznej. Musieliśmy zastosować specjalne konstrukcje, których jakość i wytrzymałość będzie na najwyższym poziomie. Wszystko ze względu na nietypowe podłoże na jakim została osadzona – mówi Piotr Struk, właściciel Solar Park Zamość. – Zrobiliśmy to i mamy z czego być dumni.

Gość
Gość
crx
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 kwietnia 2016 o 17:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Instalacja o tej mocy wyprodukuje nieco mniej niż 125 MWh ROCZNIE." ??? Jak to policzyłeś człowieku? Moc tej instalacji to 1,32MW. Tak podają w prasie. Jeśli założyć że tylko 30% dni w roku jest słonecznych to masz 109 dni średnio po 8 godzin, niech będzie że 80% mocy maksymalnej. Co daje 920MWh. Cena energii ze źródeł odnawialnych to około 360zł/MWh. A cena 163.58 zł/MWh to średnia rynkowa cena jaką dostają elektrownie opalane węglem. Ale to trzeba wiedzieć, a nie pisać głupoty. Wiesz co to są świadectwa pochodzenia energii (zielone certyfikaty)? I tak 920MWh * 360zł/MWh = 331 tyś. zł/rok w najgorszym scenariuszu nasłonecznienia.
Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2015 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to policzmy pieniądze. Wydano 8,5 mln zł na budowę. Instalacja o tej mocy wyprodukuje nieco mniej niż 125 MWh ROCZNIE. Cena sprzedaży 1 MWh z instalacji fotowoltaicznej do sieci to obecnie 163.58 zł/MWh. I raczej nie zmieni się w przyszłości znacząco. Rocznie daje to 125 MWh*163.58 zł/MWh=16 358 zł PRZYCHODU (tj. minus podatek, minus koszty obsługi, minus koszty ubezpieczenia itd., ale to pomińmy milczeniem). To oznacza, że instalacja zwraca się po 8 500 000 zł / 16 358 zł/rok = 519 latach. Gratuluję gościowi twierdzącemu, że to się opłaca wiedzy ekonomicznej i technicznej. :-)))))))))) JL
Rozwiń
crx
crx (22 października 2015 o 11:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zgadzam się całkowicie z tą opinią !!! Poza tym na tego typu ogniwach błyskawicznie rozwija się bakteria, która odpowiada za nowotwór szyjki macicy u kobiet !!! Ale najlepsza nauka jest zawsze  przez  własne doświadczenie !!!

Statystycznie w świecie po 6 latach zapadalność wśród kobiet na ten typ nowotworu w promieniu 30 km od miejsca ogniw wzrastała o 80 %. Zobaczymy jak to będzie w Tomaszowie... Bo nie musi być aż tak tragicznie , ale może być i bardziej . No cóż -samo życie i "postęp" testowany na ludzie prostym...!

Rozwiń
crx
crx (22 października 2015 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To się nigdy nie zwróci, biorąc pod uwagę koszt ogniw, to zanim zacznie to pracować na siebie, to większe będą koszty serwisu. Kto zna się na OZE to wie, że jedynie elektrownie wodne zapewniają stopę zwrotu po ok. 10 latach.

Zgadzam się całkowicie z tą opinią !!! Poza tym na tego typu ogniwach błyskawicznie rozwija się bakteria, która odpowiada za nowotwór szyjki macicy u kobiet !!! Ale najlepsza nauka jest zawsze  przez  własne doświadczenie !!!

Rozwiń
ayo
ayo (22 października 2015 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Elektrownie słoneczne i wiatrowe powinny powstawać w całym kraju. To się bardzo szybko zwróci, bo później kasa będzie szła tylko na utrzymanie. Koszty raczej mniejsze niż utrzymywanie kopalń. A i pracownicy nie będą dostawać 13 i 14 i robić zadym, jak górnicy. Same korzyści. Że o czystszym powietrzy nie wspomnę, bo to oczywista oczywistość ;)

znafco tematu ... nie pisz więcej

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!