czwartek, 25 maja 2017 r.

Zamość

Najwyższa pora zaszczepić się przeciw grypie

Dodano: 13 września 2002, 15:26

Ostatnie wahania temperatur sprawiły, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej chorych uskarżających się na dreszcze, ból gardła, wysoką temperaturę i kaszel. Epidemiolodzy uspokajają, że to typowe na jesieni infekcje wirusowe i o żadnej grypie nie może być jeszcze mowy.

W 2000 roku w powiecie zamojskim na grypę zachorowało ponad 6,6 tys. osób. W ubiegłym takich przypadków było zaledwie 298. Epidemiolodzy uważają, że to efekt m.in. szczepień profilaktycznych. Koszt jednej szczepionki wynosi 35 złotych. To naprawdę niewielka suma w porównaniu z kosztami, jakie ponosi pacjent z grypą zawansowaną przy użyciu leków przeciwwirusowych. Dlatego już teraz lepiej dmuchać na zimne.
Specjaliści twierdzą, że szczepienia przeciwko grypie to jedyny skuteczny i ekonomiczny sposób zapobiegania chorobie i jej powikłaniom Ze względu na dużą zakaźność, epidemiczny charakter, poważne powikłania i duże koszty leczenia, grypa jest chorobą wymagającą intensywnych działań profilaktycznych. Powikłania grypy dotyczą przede wszystkim układu oddechowego (zapalenie płuc, oskrzeli, tchawicy), układu krążenia i układu nerwowego. Inne powikłania to: zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśni, niewydolność nerek, wstrząs toksyczny. Mogą być tak poważne, że chory wymaga hospitalizacji, a w szczególnie ciężkich przypadkach mogą doprowadzić nawet do zgonu pacjenta. Każdego roku w Polsce umiera na nią kilkanaście osób. Szczególnie jest niebezpieczna dla ludzi podeszłym wieku, przewlekle chorych (astma, cukrzyca, niewydolność układu krążenia, oddychania, nerek) oraz dzieci. Wirus z człowieka chorego przenosi się na osoby zdrowe drogą kropelkową, zwłaszcza podczas kaszlu i kichania. Do zachorowań dochodzi od jednego do trzech dni od wniknięcia zarazka.

Co to jest grypa?

Grypa jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy. Objawia się nagłymi dreszczami, gorączką, bólami głowy i mięsni, napadowym kaszlem i złym samopoczuciem. Nie można mylić jej z innymi chorobami przeziębieniowymi, gdyż mimo podobnych objawów nie wywołują późniejszych następstw zdrowotnych - zapalenia oskrzeli, płuc, mięśnia sercowego, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24