środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Najwyższa pora zaszczepić się przeciw grypie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 września 2002, 15:26

Ostatnie wahania temperatur sprawiły, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej chorych uskarżających się na dreszcze, ból gardła, wysoką temperaturę i kaszel. Epidemiolodzy uspokajają, że to typowe na jesieni infekcje wirusowe i o żadnej grypie nie może być jeszcze mowy.

W 2000 roku w powiecie zamojskim na grypę zachorowało ponad 6,6 tys. osób. W ubiegłym takich przypadków było zaledwie 298. Epidemiolodzy uważają, że to efekt m.in. szczepień profilaktycznych. Koszt jednej szczepionki wynosi 35 złotych. To naprawdę niewielka suma w porównaniu z kosztami, jakie ponosi pacjent z grypą zawansowaną przy użyciu leków przeciwwirusowych. Dlatego już teraz lepiej dmuchać na zimne.
Specjaliści twierdzą, że szczepienia przeciwko grypie to jedyny skuteczny i ekonomiczny sposób zapobiegania chorobie i jej powikłaniom Ze względu na dużą zakaźność, epidemiczny charakter, poważne powikłania i duże koszty leczenia, grypa jest chorobą wymagającą intensywnych działań profilaktycznych. Powikłania grypy dotyczą przede wszystkim układu oddechowego (zapalenie płuc, oskrzeli, tchawicy), układu krążenia i układu nerwowego. Inne powikłania to: zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśni, niewydolność nerek, wstrząs toksyczny. Mogą być tak poważne, że chory wymaga hospitalizacji, a w szczególnie ciężkich przypadkach mogą doprowadzić nawet do zgonu pacjenta. Każdego roku w Polsce umiera na nią kilkanaście osób. Szczególnie jest niebezpieczna dla ludzi podeszłym wieku, przewlekle chorych (astma, cukrzyca, niewydolność układu krążenia, oddychania, nerek) oraz dzieci. Wirus z człowieka chorego przenosi się na osoby zdrowe drogą kropelkową, zwłaszcza podczas kaszlu i kichania. Do zachorowań dochodzi od jednego do trzech dni od wniknięcia zarazka.

Co to jest grypa?

Grypa jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy. Objawia się nagłymi dreszczami, gorączką, bólami głowy i mięsni, napadowym kaszlem i złym samopoczuciem. Nie można mylić jej z innymi chorobami przeziębieniowymi, gdyż mimo podobnych objawów nie wywołują późniejszych następstw zdrowotnych - zapalenia oskrzeli, płuc, mięśnia sercowego, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!