wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Namysłowiacy zagrożeni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 grudnia 2001, 14:38

Byt najstarszej w kraju, liczącej już 120 lat, Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego zawisł na włosku. Przewodniczący Rady Miasta Zamościa, Andrzej Górny, zwrócił się z rozpaczliwym apelem do ministra kultury oraz parlamentarzystów o udzielenie Namysłowiakom pomocy finansowej.

W wyniku reformy administracyjnej kraju, miasto Zamość przejęło wszystkie instytucje kultury będące w gestii wojewody zamojskiego.
- Podporządkowanie to jest niekorzystne szczególnie dla Polskiej Orkiestry Włościańskiej, najstarszej w kraju orkiestry typu symfonicznego, której unikalny i nawiązujący do ludowego rodowodu dorobek wymaga szczególnej troski i ochrony - uważa Andrzej Górny. - Wysokość dochodów 70-tysięcznego miasta, wraz z otrzymywanymi na ten cel dotacjami, nie zabezpiecza nawet najbardziej niezbędnych potrzeb orkiestry.
Podejmowane działania o przejęcie zadań organizatora tej instytucji przez Ministerstwo Kultury i Sejmik Województwa Lubelskiego spełzły na niczym.
- Państwo się odżegnało od finansowania naszych placówek kultury - twierdzi Jerzy Tyburski, dyrektor wydziału kultury w zamojskim Ratuszu. - W tym roku nie otrzymaliśmy od wojewody 2,5 mln zł dotacji. Teraz dowiadujemy się, że w przyszłym roku nie dostaniemy ani grosza. A miasta nie stać na utrzymanie tylu instytucji o charakterze wojewódzkim. W pierwszej kolejności zagrożony jest byt orkiestry włościańskiej. A to przecież wyjątkowa w skali kraju instytucja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!